Ana sayfa : Dosya uzantıları : .plist Dosya

.plist Dosya uzantısı

Dosya tipiMac OS X Property List File

geliştirici Apple
kategori Settings Files
biçim N/A

.PLIST seçenek numarası

PLIST dosyası, macOS uygulamaları tarafından kullanılan "özellikler dosyası" olarak da bilinen bir ayar dosyasıdır. Çeşitli programlar için özellikler ve yapılandırma ayarları içerir.  PLIST dosyaları XML olarak biçimlendirilmiştir ve Apple'ın Core Foundation DTD'sine dayanmaktadır.

Daha fazla bilgi

Apple Xcode 9'da açık olan PLIST dosyası

PLIST dosyaları bir metin veya ikili biçimde kaydedilebilir. Metin tabanlı belgeler ve bir metin editörü ile düzenlenebilir. Ancak, genellikle ilgili programlar tarafından gerektiği şekilde değiştirildiklerinden, kullanıcı tarafından düzenlenmemeleri gerekir.

Uygulamalara dahil olan özellik listesi dosyaları, Apple'ın Özellik Listesi Düzenleyicisi kullanılarak geliştirici tarafından oluşturulabilir ve düzenlenebilir. Apple Geliştirici Araçları ile birlikte gelir. Ayrıca üçüncü taraf bir PLIST düzenleme programı kullanılarak da açılabilir ve düzenlenebilir.

NOT: plistil komut satırı aracını kullanarak PLIST dosyalarını XML ve ikili biçimler arasında dönüştürebilirsiniz:

Ortak PLIST dosya adları

Info.plist - .APP paketinin / Contents / dizininde bulunan Mac OS X uygulamaları için birincil özellik listesi. Bu dosyayı görüntülemek için, bir uygulama dosyasına sağ tıklayın, "Paket İçeriğini Göster" i seçin ve İçindekiler klasörünü açın.

Açılan programlar PLIST dosyalar
Macintosh
Apple Xcode
Fat Cat PlistEdit Pro
PrefEdit
Night Productions Pref Setter
Late Night Property List Tools
Apple plutil

PLIST Dosyaları Hakkında

Amacımız, * .plist uzantılı dosyanın ne olduğunu anlamanıza yardımcı olmaktır.

Mac OS X Property List File Dosya tipi, Bu sayfada listelenen Mac, Windows, Linux, Android ve iOS programlarının açıklamaları tek tek incelenip FileExt komutu tarafından doğrulandı. % 100 doğruluk için çalışıyoruz ve yalnızca test ettiğimiz ve test ettiğimiz dosya biçimleriyle ilgili bilgileri yayınlıyoruz.