Ana sayfa : Dosya uzantıları : .oat Dosya

.oat Dosya uzantısı

Dosya tipiAndroid Optimized Application File

geliştirici Google
kategori Developer Files
biçim N/A

.OAT seçenek numarası

Bir Android uygulamasının yükleme süresini hızlandırmak için Android işletim sistemi tarafından bir OAT dosyası oluşturulur ( .APK dosyası). Bir uygulama yüklendiğinde, Android uygulama verilerini otomatik olarak optimize eder ve karşılık gelen bir OAT dosyası oluşturur. Android, uygulamayı daha hızlı yüklemek için bu dosyayı kullanır ve bu kullanıcı için daha iyi bir deneyim oluşturur.

Daha fazla bilgi

OAT dosyaları genellikle Android cihazında aşağıdaki dizine kaydedilir:

/ data / dalvik-cache /

Android bu optimizasyonları dex2oat adlı bir araç kullanarak gerçekleştirir . Android 5.0 veya sonraki bir sürümü çalıştıran bir cihaza bir uygulama yüklediğinizde, dex2oat .ODEX dosyasında bulunan Dalvik kodunu yerel koda dönüştürür ve bir OAT dosyasında saklar. Bu nedenle, her uygulama karşılık gelen bir OAT dosyasına sahip olacaktır. dex2oat tipik olarak Android cihazında aşağıdaki dizinde bulunur:

/ system / bin / dex2oat /

NOT: OAT dosyaları, “Lollipop” kodlu Android 5.0 ile tanıtıldı veya “L.” Android'in önceki sürümlerinde, optimize edilmiş çalıştırılabilir dosyalar için OAT dosyaları yerine .ODEX (Optimize edilmiş DEX) dosyaları kullanılır, ART (Android Çalışma Zamanı Zamanı) adı verilen yeni Android 5.0 çalışma zamanı, önceden yapılmış (AOT) bir derleme kullanır Selefinin tam zamanında derleme yöntemini geliştiren yöntem. ART, Dalvik olarak adlandırılan önceki çalışma zamanının yerini alır.

Ortak OAT dosya adları

boot.oat - Bu dosya, bir cihazın sistemi yükseltildiğinde veya uygulama satın alındıktan sonra ilk kez başlatıldığında oluşturulur. Uygulama bir çerçeve uygulama programlama arayüzü (API) yöntemi çağırdığında boot.oat dosyasına uygulama tarafından başvuru yapılır.

Açılan programlar OAT dosyalar

OAT Dosyaları Hakkında

Amacımız, * .oat uzantılı dosyanın ne olduğunu anlamanıza yardımcı olmaktır.

Android Optimized Application File Dosya tipi, Bu sayfada listelenen Mac, Windows, Linux, Android ve iOS programlarının açıklamaları tek tek incelenip FileExt komutu tarafından doğrulandı. % 100 doğruluk için çalışıyoruz ve yalnızca test ettiğimiz ve test ettiğimiz dosya biçimleriyle ilgili bilgileri yayınlıyoruz.