Ana sayfa : Dosya uzantıları : .markdown Dosya

.markdown Dosya uzantısı

Dosya tipiMarkdown Documentation File

geliştirici John Gruber
kategori Developer Files
biçim Binary

.MARKDOWN seçenek numarası

MARKDOWN dosyası, Markdown dilinin olası birkaç lehçesinden biri kullanılarak oluşturulan bir metin dosyasıdır. Düz metin biçimlendirmesi kullanır, ancak metnin nasıl biçimlendirileceğini belirten satır içi metin sembolleri içerir (örneğin kalın metin için * kalın * veya italik, girinti, başlıklar vb. İçin diğer işaretler). MARKDOWN dosyaları, kolayca HTML'ye dönüştürülebilen düz metinlerle belgeler yazmak için tasarlanmıştır.

Daha fazla bilgi

MARKDOWN dosyası Microsoft Not Defteri'nde açılır

HTML dokümantasyon sistemlerine ek olarak, Markdown dosyaları kaynak kod sürüm kontrol sistemlerinde de yararlıdır. Bunun nedeni, metin dosyalarının basit metinlerle tarihsel revizyonlara karşı kolayca incelenebilmesidir. Popüler bir çevrimiçi sürüm kontrol sistemi olan GitHub ile oluşturulan projeler, genellikle kaynak kod için benioku içeren README.markdown adlı bir dosyayı kullanır.

"Markdown" adlı bir Perl programı Markdown'u dönüştürmek için kullanılabilir. HTML. Markdown'ın geliştiricisi John Gruber tarafından yayınlanan Daring Fireball web sitesinden indirilebilir.

NOT: Markdown dosyaları ayrıca .MD , .MARKDN ve .MDOWN uzantılarını kullanabilir . Ancak, ".markdown" ve ".md" uzantıları en popüler olanlardır.

Açılan programlar MARKDOWN dosyalar
Windows
gVim
Microsoft Notepad
Notepad++
Calibre
Linux
Vim
Calibre
Daring Fireball Markdown
Macintosh
MacroMates TextMate
Apple TextEdit
Bare Bones TextWrangler
Calibre
WEB
GitHub

MARKDOWN Dosyaları Hakkında

Amacımız, * .markdown uzantılı dosyanın ne olduğunu anlamanıza yardımcı olmaktır.

Markdown Documentation File Dosya tipi, Bu sayfada listelenen Mac, Windows, Linux, Android ve iOS programlarının açıklamaları tek tek incelenip FileExt komutu tarafından doğrulandı. % 100 doğruluk için çalışıyoruz ve yalnızca test ettiğimiz ve test ettiğimiz dosya biçimleriyle ilgili bilgileri yayınlıyoruz.