Ana sayfa : Dosya uzantıları : .iso Dosya

.iso Dosya uzantısı

Dosya tipi1Disc Image File

geliştirici N/A
kategori Disk Image Files
biçim Binary

Nedir ISO dosya?

ISO dosyası, ISO-9660 standardını temel alan ortak bir CD veya DVD disk görüntü formatıdır. Orijinal diskten tam bir veri kopyası, diske kaydedilen verileri ve dizin yapıları, dosya öznitelikleri ve önyükleme kodu gibi dosya sistemi bilgilerini içerir. ISO dosyaları genellikle CD ve DVD kopyalarını almak için kullanılır.

Daha fazla bilgi

ISO dosyaları CD'leri ve DVD'leri çoğaltmak veya yedeklemek için kullanışlıdır, çünkü her veri parçasını tam olarak diskten kopyalarlar. Bu, tüm dosyaları bir diskten kopyalamaktan farklıdır, çünkü disk başlığı bilgileri kopyalama işleminde kaybolur. Bir diski tam olarak orijinal sürüme geri yüklemek için bir ISO dosyası kullanılabilir.

Windows 7, ISO görüntülerini CD'lere ve DVD'lere yazabilen Windows Disk Görüntü Yazıcısı adlı bir yardımcı program içerir. Yardımcı program WindowsSystem32 dizininde bulunur ve dosya ismi isoburn.exe'dir.

NOT: Bazı ISO dosyaları Hızlı Yükleyici yardımcı programını kullanarak bir Sony PSP tarafından yüklenebilir.

Açılan programlar ISO dosyalar
Windows
Roxio Creator
Nero
VideoLAN VLC media player
7-Zip
Corel WinZip
ESTsoft ALZip
RARLAB WinRAR
MagicISO
EZB Systems UltraISO
ConeXware PowerArchiver
NeoSmart Technologies EasyBCD
PowerISO
Smart Projects IsoBuster
DT Soft Daemon Tools
Lightning UK ImgBurn
Linux
VideoLAN VLC media player
PeaZip
Brasero
B1 Free Archiver
K3b
Canonical Furius ISO Mount
dd
Android
RARLAB RAR for Android
Macintosh
VideoLAN VLC media player
Roxio Toast
Apple Disk Utility
DT Soft Daemon Tools
Zipeg
Parallels Desktop for Mac
Macgo Mac Media Player
VMware Fusion
B1 Free Archiver
iOS
VideoLAN VLC for iOS

Dosya tipi2Arbortext IsoDraw Document

geliştirici PTC
kategori CAD Files
biçim N/A

.ISO seçenek numarası 2

2D teknik çizimler oluşturmak için kullanılan bir program olan Arbortext IsoDraw tarafından oluşturulan CAD çizimi; parça katalogları, servis kılavuzları ve montaj talimatlarındaki çizimleri kaydetmek için sıklıkla kullanılır; Alınan 3B çizimleri basmak ve yayınlamak için 2B formatına düzleştirmek için kullanılabilir.

Daha fazla bilgi

Arbortext IsoDraw resimler, e-postayla paylaşılacak belge boyutunu azaltmak için .ISOZ sıkıştırılmış biçimde de kaydedilebilir.

Açılan programlar ISO dosyalar

Dosya tipi3PlayStation 2 ROM File

geliştirici N/A
kategori Disk Image Files
biçim Binary

.ISO seçenek numarası 3

PlayStation 2 oyunundan çıkarılan verilerin tam bir kopyasını içeren ROM dosyası; genellikle PS2 oyunlarının yedek kopyalarını almak için kullanılır; PCSX2 gibi bir PlayStation 2 (PS2) emülatörü ile açılabilir.

Daha fazla bilgi

PCSX2 ile bir ISO dosyasını açmak için, dosyayı disk görüntüsünü monte etmeden uygulamaya sürükleyip bırakabilirsiniz. Ayrıca CDVD → Iso Seçici → Gözat'ı seçebilir, dosyanıza gidebilir ve Aç'ı tıklayabilirsiniz. PCSX2'yi kullanmak için, Temel Giriş Çıkış Sistemi (BIOS) dosyalarını PS2 konsolunuzdan "boşaltmanız" gerekir. BIOS verilerini diğer PS2 konsollarından kullanmak yasaktır.

NOT: Büyük dosya boyutları nedeniyle, PS2 ISO oyun dosyaları sıkıştırılabilir. Sıkıştırılmış ISO dosyaları, dosya boyutunu küçültmek için kullanılan sıkıştırma türünü gösteren .7Z gibi farklı bir dosya uzantısına sahip olabilir.

Açılan programlar ISO dosyalar
Windows
PCSX2
Linux
PCSX2

Dosya tipi4Wii Game ROM File

geliştirici N/A
kategori Disk Image Files
biçim Binary

.ISO seçenek numarası 4

Bir ISO dosyası, bir Nintendo Wii oyunundan çıkarılan verilerin tam bir kopyasını içeren bir ROM dosyasıdır. Oyun oynamak için Dolphin Emulator gibi bir Nintendo Wii emülatörü tarafından kullanılabilir. ISO dosyaları, bir oyunun yedek bir kopyasını saklamak için de kullanılabilir.

Daha fazla bilgi

ISO dosyaları genellikle bir Wii oyununun tam, sıkıştırılmamış 1: 1 kopyasını sakladığından, genellikle boyutları çok büyüktür. Çoğu ISO dosyası sıkıştırılmıştır ve .ZIP veya .7Z gibi farklı bir dosya uzantısına sahip olabilir; bu, dosya boyutunu küçültmek için kullanılan sıkıştırma türünü belirtir. ISO dosyasını arşivden çıkarmak için 7-Zip, Corel WinZip veya Apple Archive Utility gibi bir açma yardımcı programı kullanabilirsiniz.

NOT: Wii oyunları içeren ISO dosyalarını indirmek yasaktır. Wii oyunlarını yalnızca sahip olduğunuz disklerden ISO dosyalarına dökmelisiniz.

Açılan programlar ISO dosyalar

ISO Dosyaları Hakkında

Amacımız, * .iso uzantılı dosyanın ne olduğunu anlamanıza yardımcı olmaktır.

Wii Game ROM File Dosya tipi, Bu sayfada listelenen Mac, Windows, Linux, Android ve iOS programlarının açıklamaları tek tek incelenip FileExt komutu tarafından doğrulandı. % 100 doğruluk için çalışıyoruz ve yalnızca test ettiğimiz ve test ettiğimiz dosya biçimleriyle ilgili bilgileri yayınlıyoruz.