Yönlendiricinizin Ürün Yazılımını Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Yönlendirici aygıt yazılımı güncellemeleri, herhangi bir aygıtın aygıt yazılımını güncellemek kadar önemlidir. Bir ürün yazılımı yükseltmesi, yeni özellikler ve güvenlik geliştirmeleri sunar.

Yıllardır kablosuz yönlendiriciniz varsa, bir ürün yazılımı yükseltmesinin piyasaya sürülme olasılığı yüksektir. Bununla birlikte, genellikle basit bir güncelleme aracıyla yapabileceğiniz bilgisayar yazılımını güncellemekten farklı olarak, yönlendirici ürün yazılımı yükseltmelerinin anlaşılması o kadar kolay değildir.

Yönlendiricinizin Firmware'i Nasıl Güncellenir

Her yönlendirici farklıdır, ancak yönlendiricinin ürün yazılımını yükseltmek için genellikle benzer bir süreç vardır. Markanız ve modeliniz için özel talimatlar içeren bir kullanım kılavuzu için yönlendiricinizin üreticisinin web sitesine bakın.

Bazı yönlendiriciler, aygıt yazılımlarını otomatik olarak yükseltir, ancak bu yalnızca bazı ağ yönlendiricileri gibi daha yeni, "akıllı" yönlendiriciler için geçerlidir. Yönlendiricinizin bir ürün yazılımı yükseltmesine ihtiyacı olduğunu duyduysanız, ancak bu yeni yönlendiricilerden birine sahipseniz, güncellemenin zaten uygulanıp uygulanmadığını görmek için uygulamadaki güncelleme günlüğünü kontrol edin.

 1. Firmware dosyasını güvenilir bir kaynaktan indirin. İdeal olarak, ürün yazılımını doğrudan üreticinin web sitesinden alırsınız. Örneğin, bir Linksys E1000 yönlendiricideki aygıt yazılımını yükseltiyorsanız, aygıt yazılımı yüklemesini bulmak için Linksys web sitesindeki indirme sayfasını ziyaret edersiniz.

  Üretici yazılımı dosyasını üreticinin resmi web sitesi dışında bir yerden indirirseniz, emin olmak için dosyayı kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayın.

  Yönlendiricinizin donanım sürümü için doğru ürün yazılımı dosyasını indirin.

 2. Yönlendiricinin yönetici konsolunda oturum açın.

  Yönlendiricinin IP adresini aşağıdaki gibi bir web tarayıcısında URL olarak açın: http://192.168.1.1 yönlendiricinizin IP adresi 192.168.1.1 ise.

  Bunlar, daha popüler kablosuz yönlendirici markalarının bazıları için ortak varsayılan IP adresleridir.

  • Apple: 10.0.1.1
  • Asus: 192.168.1.1
  • Buffalo Tech: 192.168.1.1
  • D-Link: 192.168.0.1 veya 10.0.0.1
  • Cisco / Linksys: 192.168.1.1 veya 192.168.0.1
  • NETGEAR: 192.168.0.1 veya 192.168.0.227

  Yönlendiricinin oturum açma sayfasına ulaştıktan sonra, yönetici kullanıcı için parolayı ve kullanıcı adını girin.

  Şu yönlendirici markaları için şu varsayılan oturum açma bilgileri listelerini inceleyin: NETGEAR, Cisco, Linksys, D-Link.

 3. Yönlendirici ayarlarında üretici yazılımı bölümünü bulun. Seçenek genellikle bir gelişmiş or yönetim ayarların bir parçası, ancak her yerde olabilir çünkü tüm yönlendiriciler aynı değildir.

  Adım 1'de indirdiğiniz yönlendirici ürün yazılımı sürümünün, yönlendiricinizin şu anda kullandığı sürümden daha yeni olduğunu doğrulayın. İndirdiğinizle karşılaştırabileceğiniz bir ürün yazılımı sürüm numarasını arayın.

 4. Firmware dosyasını yönlendiriciye aktarın.

  Bazı yönlendiriciler, yönlendirici üzerindeki açık bir USB bağlantı noktasına takılı sabit yazılım dosyasını içeren bir flash sürücüye ihtiyaç duyabilir, ancak diğerleri ürün yazılımını yönlendiricinin kontrol panelinden yükseltmenize izin verir.

  Özel yönlendiriciniz için size verilen adımları izleyin.

  Aygıt yazılımı kurulumunu kesintiye uğratmayın. Bir fırtına sırasında olduğu gibi güç aniden kesilecekse yönlendirici ürün yazılımını güncellemekten kaçının. Yükseltme sırasında yönlendiriciyi asla kapatmayın.

 5. Donanım yazılımı yaması uygulandıktan sonra yönlendiriciyi yeniden başlatın. Yönlendiriciniz güncelleme işlemi sırasında kendini yeniden başlatabilir.

Yönlendirici Aygıt Yazılımını Neden Yükseltmelisiniz?

Yönlendiricinizin ürün yazılımı, belirli yönlendirici markanız ve modeliniz üzerinde çalışmak üzere özel olarak tasarlanmış işletim sistemini kontrol eder. Yönlendirici üreticiniz, mevcut üretici yazılımında tespit edilen bir güvenlik açığını gidermek için bir ürün yazılımı güncellemesi yayınlayabilir. Hatalar bulunduğunda ve düzeltildiğinde, kullanıcıların bu düzeltmeleri gerçekten uygulayabilmeleri için güncellenmiş ürün yazılımı yayınlanır.

Yönlendirici üreticileri, ebeveyn denetimi ayarları veya IPv6 desteği gibi yönlendiriciye yeni özellikler eklemek için bir ürün yazılımı güncellemesi de yayınlayabilir. Diğer yükseltmeler, bellenimin önceki sürümlerinde olmayan tamamen yeni güvenlik mekanizmalarının eklenmesini içerebilir.

Güvenlik düzeltmelerinin yanı sıra, yönlendirici üreticiniz yönlendiricinizin genel performansını artırmanın bir yolunu bulmuş olabilir, bu her zaman iyi bir şeydir.

Yorum yapın