Bozuk Dosyalar Nasıl Onarılır

Word, Excel, PDF, görüntü dosyaları ve Windows sistem dosyaları dahil olmak üzere herhangi bir dosya türünde bozuk dosyalar oluşabilir. Böyle bir durumda, "Dosya bozuk ve açılamıyor" veya "Dosya veya dizin bozuk ve okunamaz" gibi bir hata görürsünüz. Göreceğiniz başka bir mesaj da "Word [dosya adı] içinde okunamayan içerik buldu. Bu belgenin içeriğini kurtarmak istiyor musunuz?"

Bu hatalar, dosyayı çift tıklatarak açtığınızda veya bir uygulama içinden açmaya çalıştığınızda ortaya çıkar. Bu mesajlardan biriyle karşılaşırsanız, sorunu çözmenin bazı yollarını burada bulabilirsiniz.

Bu düzeltmeler, 10 bit ve 8 bit sürümler dahil tüm Windows 7, Windows 32 ve Windows 64 sürümleri için geçerlidir.

Patrick Lindenberg / Unsplash

Bozuk Dosyaların Nedenleri

Dosyaların bozulmasının birkaç nedeni vardır. Yaygın bir neden, dosyanın depolandığı sabit diskteki sektörün fiziksel hasar görmesidir. Fiziksel hasarı olan bir sektör kötü sektör olarak bilinir.

Diğer durumlarda, bellekteki aynı alana birden çok dosya tahsis edilir ve bu da bozuk bir dosya hatasını tetikler. Dosyalar bir kümedeki bellekte depolanır ve bazen işletim sistemindeki bir hata veya bir bilgisayarın çökmesi, aynı kümeye iki dosyanın atanmasına neden olabilir.

Sabit sürücü sektörlerini hatalı olarak kötü olarak işaretleyen virüsler de dosyaların bozulmasına neden olabilir.

Bozuk Dosyalar Nasıl Onarılır

Bozuk dosya hataları öngörülemez olabilir ve en beklenmedik zamanda meydana gelebilir. Bozuk bir dosya yalnızca yaklaşık yarısı kadar tamir edilebilir. Bozuk dosya hatasının altına inip inemeyeceğinizi görmek için bu düzeltmeleri deneyin.

  1. Sabit sürücüde bir kontrol diski gerçekleştirin. Bu aracı çalıştırmak, sabit sürücüyü tarar ve bozuk sektörleri kurtarmaya çalışır. Sektörler onarıldıktan sonra, artık bozuk olup olmadığını görmek için dosyanızı yeniden açın.

  2. CHKDSK komutunu kullanın. Bu, yukarıda incelediğimiz aracın komut sürümüdür. Kontrol diski aracı başarısız olursa denemeye değer.

  3. SFC / scannow komutunu kullanın. Bu komut, bozuk Windows sistem dosyalarını bulmayı ve onarmayı amaçlar.

  4. Dosya formatını değiştirin. Ücretsiz bir dosya dönüştürücü uygulaması kullanın veya dosyayı diğer dosya biçimlerinden otomatik olarak dönüştüren herhangi bir uygulamayla açın. Örneğin, bir dosya dönüştürme yardımcı programını başlatmak için bozuk bir Word belgesini bir PDF uygulamasıyla açın. Genellikle, tek başına dosya dönüştürme bozuk bir dosyayı onarır.

  5. Dosya onarım yazılımını kullanın. Dosyayı düzeltmek ve bilgilerinizi kurtarmak için çaresizseniz, bir dosya onarım yardımcı programını deneyin. Hetman, Repair Toolbox veya FileRepair gibi hem ücretsiz hem de ücretli araçlar vardır. Bozuk video dosyaları için Dijital Video Onarımını, bozuk ZIP dosyaları için Zip Onarımını veya Microsoft Office dosyalarını onarmak için OfficeFIX'i deneyin.

Dosyaları Yolsuzluğa Karşı Koruyun

Dosya bozulması herhangi bir dosyada ve birçok nedenden dolayı olabileceğinden, dosyalarınızı düzenli olarak yedeklemeniz önemlidir. Önemli dosyalarınızı her zaman yedeklemek için yedekleme yazılımı kullanın. Bu şekilde, bir dosya bozulmuşsa, onu yedekten kurtarabilirsiniz.

Yorum yapın