Komut İsteminden Disk Yönetimi Nasıl Açılır

Windows'un herhangi bir sürümünde Disk Yönetimi yardımcı programını açmanın hızlı bir yolu, Komut İstemi'ndendir. Kısa bir komut yazın ve Disk Yönetimi yardımcı programı anında başlar.

Disk Yönetimi, Windows'un çoğu sürümünde birkaç katman derinliğine gömülüdür, bu nedenle, sabit sürücüleriniz ve diğer depolama aygıtlarınız için bu süper araca erişmenin daha hızlı bir yoluna sahip olmak çok kullanışlı olabilir.

Windows'ta Disk Yönetimini Komut İstemi'nden başlatmak için şu kolay adımları izleyin:

Disk Yönetimi komutu Windows'un tüm sürümlerinde aynıdır, bu nedenle bu talimatlar Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP için aynı şekilde geçerlidir.

Komutlarla çalışmak rahat değil mi? Windows'ta Bilgisayar Yönetim Aracından da Disk Yönetimini Açabilirsiniz. (Bu kolay ve hızlıdır, söz veriyoruz!)

Komutla Disk Yönetimi Nasıl Açılır

Disk Yönetimi komutunu kullanmak, nasıl yapıldığını öğrendikten sonra yalnızca birkaç saniye sürer.

 1. Windows 10 ve Windows 8'de koşmak Başlat menüsünden veya Uygulamalar ekranından (veya bu aracı açmak için daha hızlı bir yöntem için sayfanın altındaki A Daha Hızlı Yöntem ... bölümüne bakın).

  Windows 7 ve Windows Vista'da Başlama.

  Windows XP ve önceki sürümlerde şu adrese gidin: Başlama ve sonra koşmak.

  Hangi Windows Sürümüne Sahipim?

  Bu adımda yaptığınız tek şey, bir sonraki adımda göreceğiniz gibi, aracı aramak ve açmak için Disk Yönetimi komutunu kullanmanıza izin verecek Windows'un bir bölümüne erişmek. Bunu yapmanın birden fazla yolu olması garip görünebilir, ancak Windows'un her sürümü biraz farklı çalışır.

 2. Metin kutusuna aşağıdaki Disk Yönetimi komutunu yazın:

  ... ve sonra Keşfet tuşuna basın veya basın OKkomutu nereden çalıştırdığınıza bağlı olarak.

  Teknik olarak, Disk Yönetimi'ni Komut İstemi'nden açmak, Komut İstemi programını açmanızı gerektirir (isterseniz bunu yapabilirsiniz; aynı şekilde çalışır). Bununla birlikte, diskmgmt.msc gibi çalıştırılabilir bir programı arama veya Çalıştır kutusundan çalıştırmak aynı şeyi başarır.

  Teknik olarak, diskmgmt.msc, herhangi bir komut satırı aracının çalıştırılabilir bir "komut" olmasından daha fazla "Disk Yönetimi komutu" değildir. En katı anlamda, diskmgmt.msc, program için yalnızca Çalıştır komutudur.

 3. Disk Yönetimi açılırken bekleyin. Hemen yapılmalıdır, ancak tüm programın yüklenmesi birkaç dakika sürebilir.

Artık açık olduğuna göre, onu sürücü harflerini değiştirmek, bir sürücüyü bölümlemek, bir sürücüyü biçimlendirmek ve daha fazlası için kullanabilirsiniz.

Disk Yönetimi'ni açmak için kullandığınız yöntem, onunla yapabileceklerinizi değiştirmez. Başka bir deyişle, Komut İstemi, Çalıştır iletişim kutusu, Bilgisayar Yönetimi veya hatta Windows Gezgini ile hangi kısayol yöntemini kullanırsanız kullanın, aynı işlevlerin tümü mevcuttur.

Windows 10 ve Windows 8'de Daha Hızlı Bir Yöntem

Windows 10 veya Windows 8 ile klavye veya fare mi kullanıyorsunuz? Öyleyse, Disk Yönetimi'ni Power User Menüsü aracılığıyla açmak, Çalıştır komutuyla olduğundan daha hızlıdır.

Sadece basın WIN + X menüyü getirmek için, ardından Disk Yönetimi. Windows 10 ve Windows 8.1'de, Başlat düğmesine sağ tıklamak da Power User Menüsünü açmak için çalışır.

Windows 10'da şunu da çalıştırabilirsiniz: diskmgmt.msc doğrudan Cortana arayüzünden, bu, zaten komutları yürütmek için bunu kullanmaya alışkınsanız güzel.

Disk Yönetimi komutunu kullanmanın başka bir yolu, Görev Yöneticisindendir. Bu kesinlikle yukarıda açıklanan prosedürden daha hızlı bir yöntem değildir, ancak masaüstünü görüntülemede veya menüleri açmada sorun yaşıyorsanız tek seçeneğiniz olabilir.

Bunu yapmak için, Görev Yöneticisi'ni şuradan açın: Ctrl + Üst Karakter + Esc, Ve git fileto > Yeni görev çalıştır. Girmek diskmgmt.msc seçin OK.

Görev Yöneticisi yöntemi, Çalıştır iletişim kutusunu kullanmakla tamamen aynıdır. İki kutuyu karşılaştırırsanız, Windows'ta aynı işleve eriştiğiniz için neredeyse aynı göründüklerini fark edeceksiniz: komut satırı.