VST Eklentileri Nelerdir?

Virtual Studio Technology (VST) eklentileri, hem amatör hem de profesyonel kayıt mühendisleri ve sanatçılar tarafından ses projelerini geliştirmek için kullanılır. Eklenti, başka bir yazılım parçası içinde çalışan bir yazılım türüdür. Kendi başına çalışmak yerine, onu başka bir şeye bağlarsınız.

VST eklentileri söz konusu olduğunda, hem ev hem de profesyonel stüdyo ayarlarında müzik yapmak için kullanabileceğiniz dijital ses iş istasyonu (DAW) uygulamaları içinde çalışmak üzere tasarlanmıştır.

VST eklentilerinin tümü DAW uygulamalarıyla kullanılmak üzere tasarlanmış olsa da, farklı VST eklentilerinin farklı amaçları vardır. VST enstrüman eklentileri, bu enstrümanların fiziksel sürümlerine erişiminiz olmadan bir ses kaydına çok çeşitli sanal enstrümanlar eklemenize olanak tanır ve VST efekt eklentileri, sesleri yeni ve heyecan verici yollarla değiştirmenize olanak tanır.

Birlikte kullanıldığında, farklı türde VST eklentileri, önemli ölçüde daha çekici bir nihai ürün oluşturmanıza yardımcı olabilir.

lechatnoir / E + / Getty

VST Eklentileri Ne İçindir?

Orijinal kayıt ve karıştırma yöntemi, sıkıştırma ve yankı gibi efektleri gerçekleştirmek için fiziksel enstrümanlar ve fiziksel donanım gerektiriyordu. Bu tür işler için gerekli olan ekipman aşırı derecede pahalıdır ve çok yer kaplar.

Sanal Stüdyo Teknolojisi, fiziksel ekipmanın yerini almak veya iltifat etmek için geliştirilmiştir. Enstrümanlara, sentezleyicilere, efekt donanımlarına ve diğer pahalı cihazlara bir miktar para yatırmak yerine, aynı temel işlevleri gerçekleştirebilen VST eklentilerini kullanabilirsiniz.

Aslında, VST eklentilerini ve seçtiğiniz DAW'yi kullanarak, fiziksel bir enstrümana hiç dokunmadan, sıfırdan tüm bir şarkıyı oluşturabilirsiniz.

VST Eklenti Türleri

VST eklentileri tipik olarak üç ana kategoriye ayrılır:

  • VST enstrümanları: Bu eklentiler, bir sentezleyici veya piyano veya gitar gibi daha geleneksel bir enstrüman tarafından oluşturulmuş gibi ses üretme yeteneğine sahiptir. Pek çok VSTi eklentisi, çoğu son derece pahalı olan veya artık mevcut olmayan popüler donanım sentezleyicileri gibi ses çıkaracak ve görünecek şekilde tasarlanmıştır.
  • VST efektleri: Bu eklentiler sesi alır ve çeşitli şekillerde değiştirir. Kendi başlarına yeni ses yaratamazlar, ancak yankı ve diğer efektler ekleyebilirler. Bu kategori aynı zamanda farklı türde görsel geri bildirim sağlayan eklentileri de içerir.
  • VST MIDI efektleri: Bu eklentiler, kendi başlarına veya diğer VST eklentileriyle uyumlu olarak Müzik Enstrümanı Dijital Arabirimi (MIDI) verileriyle çalışmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Bir MIDI bağlantısı aracılığıyla DAW'nize klavye gibi bir enstrümanı bağlamakla ilgilenen bir müzisyenseniz, bunlar oldukça kullanışlıdır.

VST Enstrüman Eklentileri

VSTi eklentileri olarak da bilinen VST enstrüman eklentileri, dijital ses iş istasyonlarındaki çeşitli enstrümanları taklit etmek için kullanılır. Gerçek enstrümanı satın alma maliyetinden çok daha düşük bir fiyata bir VSTi ile hemen hemen her enstrümanı taklit edebilirsiniz.

VSTi eklentilerinin faydası, piyano veya saksafon gibi bir enstrümanda çalınmış veya bir sentezleyici ile oluşturulmuş gibi ses çıkaran sıfırdan müzik yapmanıza izin vermeleridir.

VSTi eklentilerinin en çekici yanlarından biri Moog Voyager, Yamaha CS-80, Hammond B3 ve diğerleri gibi synth'leri taklit edebilmeleridir. Bu synth'ler ikonik sesleriyle ünlüdür ve o kadar pahalıdırlar ki, bir tane satın almak çoğu insanın yapabileceği bir şey değildir.

Ücretsiz olarak birçok harika VSTi eklentisi bulabilirsiniz ve hatta birinci sınıf VSTi eklentileri bile taklit etmek için tasarlandıkları fiziksel donanımdan çok daha uygun fiyatlı olma eğilimindedir.

VSTi eklentilerini fiziksel enstrümanlar ve synth'ler yerine kullanmanın diğer yararı boşluktur. Müziğinizi kaydetmek için geniş bir stüdyo alanınız yoksa, doğru VSTi eklentilerine sahip bir bilgisayar, operasyonunuzu ev ofisinize sığacak kadar küçük bir şekilde etkili bir şekilde daraltabilir.

VST Efekt Eklentileri

VSTi eklentilerinin sesi sıfırdan oluşturduğu yerde, VST efekt eklentileri bu sesi alır ve çok çeşitli şekillerde değiştirir. Bu eklentiler, çoğu VSTi eklentisinin gerçek enstrümanlar ve sentezleyiciler gibi ses çıkaracak şekilde tasarlandığı gibi, genellikle gerçek fiziksel efekt donanımlarından sonra modellenir.

Çoğu DAW, efektler eklemek ve karışımınıza ince ayar yapmak için bazı yerleşik yeteneklerle birlikte gelir, ancak VST efekt eklentileri bunu bir sonraki seviyeye taşır. Normalde bir stüdyo rafında bulabileceğiniz türden pahalı, hantal donanım ses işlemcileri tarafından gerçekleştirilen aynı işlevleri yerine getirirler.

Bir ses parçasına uygulayabileceğiniz her türlü efekt, bir VST efekt eklentisi ile gerçekleştirilebilir. İster basit bir yankı veya pan eklemek, ister bir synthwave parçasında 80'lerin seslerini taklit etmek isteyin, bunu efekt eklentileri ile yapabilirsiniz.

VST Midi Eklentileri

VST MIDI eklentileri, ses oluşturmadıkları için efekt eklentileri gibidir, ancak midi verileriyle çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bu eklentiler MIDI verilerini kendi başlarına işleyebilir veya değiştirebilir ve ardından diğer eklentilere aktarabilir.

VST MIDI eklentileri, aktarım veya arpejleme gibi nispeten temel görevleri gerçekleştirebilir, ancak bu, buzdağının sadece görünen kısmıdır.

MIDI güçlü bir araçtır, ancak grafik tabanlı MIDI kompozisyonları, alıştırma yapılan kulağa yapay gelebilir. Doğru VST eklentisinin yardımıyla, MIDI girişlerinin seslerini daha doğal hale getirebilir ve bunları başka şekillerde değiştirebilirsiniz.

VST Eklentileri Nasıl Kullanılır

Virtual Studio Teknolojisi, bazı VST'lerin kendi başlarına çalışabilecekleri şekilde tasarlanmıştır, ancak VST eklentileri özellikle dijital ses iş istasyonlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bir VST eklentisi kullanmak istiyorsanız, önce Ableton Live, FL Studio veya Sonar gibi bir DAW indirip yüklemeniz gerekir.

VST eklentilerini kullanmaya başlamak oldukça kolaydır. Tipik olarak süreç şu şekilde gerçekleşir:

  1. İstediğiniz bir VST eklentisini bulun ve indirin.

  2. Eklenti bir ZIP dosyasında bulunuyorsa, sıkıştırmasını açın.

  3. Sıkıştırılmamış VST eklenti dosyalarını, takip edebileceğiniz bir klasöre yerleştirin.

    VST çalıştırılabilir bir dosyayla gelirse, onu çalıştırın. Bu, genellikle VST için kurulum klasörünü seçmenize izin verecek bir kurulum sürecini başlatacaktır.

  4. DAW'nizi başlatın ve yeni VST'leri aramasını sağlayın.

  5. DAW'nizde yeni bir proje oluşturun ve enstrüman olarak yeni VSTi'nizi seçin veya mikser kullanarak yeni efektler VST'nizi bir kanala yerleştirin.

VST Eklentileri Nerede Bulunur?

Dijital ses iş istasyonunuza bazı VST eklentileri eklemeye hazırsanız, en iyi 15 ücretsiz VST eklentisi listemize göz atın. Bu liste kapsamlı olmaktan uzaktır, ancak başlamanıza yardımcı olacak bir dizi VSTi ve efekt eklentimiz var.