OXT Dosyası (Nedir ve Nasıl Açılır)

OXT dosya uzantısına sahip bir dosya, bir Apache OpenOffice Extension dosyasıdır. Writer kelime işlemcisi, Calc hesap tablosu programı ve Impress sunum yazılımı gibi OpenOffice uygulamalarına daha fazla özellik eklemek için kullanılırlar.

OXT dosyalarını Apache OpenOffice Extensions sayfasından indirebilirsiniz. Kullan Uzantıyı indir Uzantıyı doğrudan OpenOffice'den indirmek veya dosyayı barındıran başka bir web sitesindeki indirme sayfasına gitmek için herhangi bir uzantının sayfasındaki düğmesine tıklayın.

OXT Dosyaları.

OXT Dosyası Nasıl Açılır

OXT dosyalarını açmak için kullanılan birincil program, yerleşik Extension Manager aracı aracılığıyla OpenOffice'tir. OpenOffice'in 2.2 ve sonraki sürümleri için, yüklemek için OXT dosyasına çift tıklayabilir veya çift dokunabilirsiniz.

Aksi takdirde, OXT dosyalarını OpenOffice'e manuel olarak şu şekilde yükleyebilirsiniz:

  1. Ana OpenOffice programını veya OpenOffice uygulamalarından birini (Calc, Writer, vb.) Açın.
  2. Kullan Araçlar> Extension Manager ... Extension Manager penceresini açmak için menü seçeneği.
  3. Oradan tıklayın veya dokunun Eklemek... düğmesini tıklayın.
  4. OpenOffice'e aktarmak istediğiniz OXT dosyasını bulun.

OpenOffice, bir OXT dosyasını doğrudan açabilir, ancak uzantının bir ZIP dosyasından yüklenmesini de destekler. Bu, OXT dosyasını eğer böyle indirildiyse bir ZIP arşivinden çıkarmanız gerekmediği anlamına gelir. OpenOffice, UNO.PKG dosya uzantısıyla biten uzantıları da açabilir.

Bununla birlikte, bazı OXT dosyaları ZIP veya diğer arşivlerde indirilir çünkü daha fazla bilgi veya bir şeyler yapmanız gereken diğer dosyaları içerirler. Örneğin, bazı ZIP dosyalarında bir PDF "bana yardım et" belgesi, yazı tipleri ve uzantı ile birlikte gelen diğer ilgili veriler bulunur.

Extension Manager aynı zamanda OpenOffice uzantılarını nasıl güncellediğinizdir. Bunu yapmak için yukarıdaki 2. Adıma dönmeniz ve Güncellemeleri kontrol et... Ayrıca, uzantıları nasıl devre dışı bırakacağınız veya kaldıracağınızdır - yüklü bir uzantıyı seçin ve tıklayın / dokunun devre dışı bırakmak or Kaldır uzantıyı kapatmak veya tamamen kaldırmak için.

OXT dosyaları, OpenOffice tabanlı macOS için benzer bir ofis paketi olan NeoOffice ile de çalışmalıdır.

Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın SRF dosyasını açmaya çalıştığını, ancak bunun yanlış bir uygulama olduğunu fark ederseniz veya başka bir yüklü programın SRF dosyalarını açmasını tercih ederseniz, belirli bir dosya uzantısı için varsayılan programı değiştirebilirsiniz.

OXT Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bir OXT dosyasını farklı bir dosya biçimine dönüştürebilen herhangi bir dosya dönüştürücüsü olması pek olası değildir, çünkü bu öncelikle OpenOffice gibi ofis takımları içindir. Diğer programlar, uzantılar için kendi dosya formatlarını kullanır.

Dosyanızı Hala Açamıyor musunuz?

OXT dosya uzantısı, bazı benzer dosya formatlarına çok benzer şekilde yazılmıştır, bu yüzden onları birbirleriyle karıştırmak kolay olabilir. Bu, bir dosyanın OpenOffice'in Extension Manager aracıyla açılmamasının birincil nedenidir, çünkü o gerçekten bir OpenOffice Extension dosyası değildir.

Örneğin, dosyanızın dosya uzantısını iki kez kontrol ederseniz ve gerçekten .OXT yerine .ODT olarak okuduğunu fark ederseniz, gerçekten sahip olduğunuz şey, yalnızca kelime işlemcilerle açılabilen, uzantı dosyası olarak işlev görmeyen bir metin belgesidir. .

OTX, OXT'ye çok benzeyen ancak aslında "Kelime Şifreli Eski Ahit Metin Modülü" adıyla geçen bir dosya biçimine ait olan bir başka şeydir. OTX dosyaları, theWord programıyla birlikte kullanılmak üzere İncil'in Eski Ahitinin şifrelenmiş bir kopyasını depolar.

Henüz net değilse, dosyanızın dosya uzantısını kontrol ettiğinizden emin olun. Bu bir OXT dosyası değilse, hangi programların onu açıp dönüştürebileceğini bulmak için Lifewire veya Google'daki dosya uzantısını araştırın.