TEX Dosyası (Nedir ve Nasıl Açılır)

TEX dosya uzantısına sahip bir dosya, büyük olasılıkla LaTeX tarafından oluşturulan ve bir makale formatı, harf formatı vb. Haline getirilip getirilmeyeceği gibi bir kitabın veya başka bir belgenin yapısını tanımlamak için kullanılan bir LaTeX Kaynak Belgesi dosyasıdır.

LaTeX Kaynak Belge dosyaları düz metindir ve yalnızca metin karakterlerini değil aynı zamanda sembolleri ve matematiksel ifadeleri de içerebilir.

Bunun yerine bir TEX dosyası bir Doku dosyası olabilir. Bunlar, bazı video oyunlarının nesnelerin dokusunu diğer 2D veya 3D nesnelerden farklı görünmeleri için depolamak için kullandığı görüntülerdir. Dead Rising 2 ve Serious Sam, TEX dosyalarını kullanan iki video oyunu örneğidir.

Bir TEX dosyasını bir metin dosyasıyla karıştırmak kolay olabilir, ancak bunlar aynı şey değildir.

TEX Dosyası Nasıl Açılır

TEX dosya uzantısını kullanan LaTeX Kaynak Belge dosyaları, yalnızca düz metin dosyaları oldukları için herhangi bir metin düzenleyicide görüntülenebilir ve düzenlenebilir. Windows, Notepad ++ ve Vim'deki Not Defteri ve metin düzenleme programlarının bazı örnekleridir.

TEX dosyaları bir metin düzenleyiciyle tamamen uyumlu olsa da, genellikle yalnızca LaTeX belgeleriyle çalışması amaçlanan bir program bağlamında kullanılırlar. Windows, macOS ve Linux'ta bu, TeXworks veya Texmaker'ı içerebilir. Windows kullanıcıları bunun yerine LEd'i (LaTeX Editor) bir TEX dosya görüntüleyici ve düzenleyici veya proTeXt olarak kullanabilir.

Bazı LaTeX Document dosyaları bunun yerine LTX dosya uzantısını kullanır, ancak TEX dosyalarıyla çalışan aynı yazılım programlarıyla açılabilirler.

TEX dosya uzantısını kullanan doku dosyaları, IrfanView gibi genel bir resim görüntüleyici ile açılabilir, ancak önce dosyayı PNG veya JPG gibi programın desteklediği bir şeye yeniden adlandırmanız gerekebilir.

Genel bir resim dosyası açıcısı TEX dosyasını okumazsa, özellikle video oyununun doku dosyalarını açmak için tasarlanmış bir programı deneyebilirsiniz. Örneğin, Dead Rising 2 Tools, o oyunla kullanılan TEX dosyalarını açabilmelidir (ancak yazılımın tanıyabilmesi için önce .BIG dosya uzantısını kullanmak için yeniden adlandırmanız gerekebilir).

Bu tür bir TEX dosyasını açmak için Serious Same'nin yaratıcısı Croteam'ın bir programını kullanma şansınız olabilir.

Bazı TEX doku dosyaları aslında DirectDraw Surface (DDS) dosya biçiminde kaydedildiğinden, XnView MP, Windows Texture Viewer veya GIMP gibi bir araç bir tane açabilir. Bununla birlikte, bunun yalnızca * .TEX dosyasını * .DDS dosya uzantısına sahip olacak şekilde yeniden adlandırırsanız bu programların dosyayı gerçekten tanıyabilmesi için işe yarayacağını unutmayın.

Windows Texture Viewer, açmak için 7-Zip gibi bir dosya çıkarıcıya ihtiyaç duyacağınız bir RAR dosyası olarak indirilir. DDS dosyalarını GIMP ile kullanmak için DDS Eklentisi gerekir.

Bu programlar doku dosyanızı açmak için çalışmıyorsa, bunun yerine .TEX0 dosya uzantısını kullanan bir Wii Texture dosyasıyla uğraşıyor olabilirsiniz. Bunlar, BrawlTools'ta bulunan bir araç olan BrawlBox'ta açılabilir.

TEX Dosyası Nasıl Dönüştürülür

LaTeX dosyasını çok daha popüler PDF formatına kaydetmeniz gerekiyorsa, CloudConvert TEX'i PDF'ye dönüştürebilmelidir. Bunu pdfTeX ile de yapabilirsiniz.

TEX dosyanız PNG'ye dönüştürmek istediğiniz bir denklem içeriyorsa, latex2png veya iTex2Img kullanabilirsiniz. Her ikisi de, daha sonra bilgisayarınıza kaydedebileceğiniz bir görüntü oluşturmak için LaTeX kodunu bir metin kutusuna yapıştırmanızı sağlayan çevrimiçi TEX dönüştürücülerdir.

Texmaker programı, bir TEX dosyasını BIB, STY, CLS, MP, RNW ve ASY gibi TeX ile ilgili bir dizi başka dosya biçimine dönüştürebilir.

Bu tür TEX dosyasını farklı bir dosya biçimine dönüştürmek için büyük olasılıkla yukarıdaki doku dosyası görüntüleyicilerinden birini kullanabilirsiniz. Bu işe yaramazsa, doku dosyasını .JPG veya .PNG olarak yeniden adlandırmayı ve ardından ücretsiz bir görüntü dosyası dönüştürücüsüyle dönüştürmeyi deneyin.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Birçok dosya biçimi, dosya uzantıları için yalnızca birkaç harf kullanır, bu nedenle dosya uzantısını yanlış okursanız birbirleriyle karıştırmak kolaydır. Dosyanızın ".TEX" ile bittiğinden ve benzer bir şey olmadığından emin olmak için iki kez kontrol edin.

Örneğin, bunun yerine .TXT veya .TEXT sonekini kullanan bir düz metin dosyanız olabilir ve bu yüzden yukarıdan denediğiniz bir programla açılmayabilir. Düz metin dosyaları bir metin düzenleyiciyle açılır, bu nedenle örneğin bir doku görüntüsü görüntüleyiciyle birini okumayı deneyemezsiniz.

EXT, TEX olarak kolayca yanlış okunabilecek başka bir dosya uzantısıdır. Bir EXT dosyanız varsa, ya bir Norton Commander Extension dosyanız ya da genel bir e-posta ekiniz vardır ve bunların hiçbiri LaTeX ya da doku dosyalarıyla ilgili değildir.

Sahip olduğunuz bir TEX dosyası değilse, nasıl açacağınız veya dönüştüreceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için sahip olduğunuz dosya uzantısını araştırın. Aslında yukarıdaki programlarla açılmayan bir TEX dosyanız varsa, dosyayı okumak için bir metin düzenleyici kullanın ve dosyanızın hangi formatta olabileceğini belirlemeye yardımcı olacak herhangi bir kelime öbeği veya kelime olup olmadığına bakın; bu, onu açmaktan sorumlu programı bulmanıza yardımcı olabilir.