Mac’iniz Size Merhaba Diyebilir

Terminal püf noktaları listemiz, iş ve eğlencenin bir karışımıdır. Bazıları, bir Mac kullanma deneyiminde işlevsel iyileştirmeler işlevi görür ve diğerleri, "söyle" komutu gibi, yalnızca eğlence amaçlıdır.

"Söyle", Mac'i arkasından yazdığınız her şeyi söylemeye yönlendiren bir Terminal komutudur. Terminal'i başlatarak deneyin (Bulucu > Uygulamalar > kamu hizmetleri) ve ardından komut satırına aşağıdakileri yazarak:

Merhaba de

Bu komut, Mac'inizi "merhaba" kelimesini veya ilk "söyle" komutundan sonra yazdığınız her şeyi söylemesi için yönlendirir.

Darryn van der Walt / Getty Images

-V özelliğini kullanarak, Mac'iniz konuşurken hangi sesi kullanması gerektiğini de belirtebilirsiniz. Örneğin:

-v fred merhaba de

Bu durumda, "Fred" adlı ses girilen komutu söylemek için kullanılacaktır.

Mac'in Birçok Sesi

Mac'in konuşma komutları için kullanabileceği birçok ses var. Şu anda, çeşitli dil ve tarzlarda 100'ün üzerinde ses bulunmaktadır. Seslerin tam listesini taramak ve denemek isterseniz, bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  1. Dock simgesini veya sistem Tercihleri seçeneği Apple menü.

  2. seçmek Ulaşılabilirlik.

  3. Sol pencere bölmesinde aşağı kaydırın ve Dikte > Dikte ve Konuşma Tercihlerini açın.

  4. seçmek Text to Speech sekmesi.

  5. itibaren Sistem Sesi açılır menüden özelleştirmek. Açılır bir pencere, Mac'inizin kullanabileceği tüm mevcut sesleri görüntüleyecektir.

    Bazı sesli onay kutularının işaretlendiğini ve bazılarının işaretlenmediğini fark edeceksiniz. Kontrol edilen sesler, Sistem Sesi Aşağıya doğru açılan menü. Denemek istediğiniz sesi seçmek için bu menüyü kullanın ve ardından Oyun sesin bir veya iki cümle söylediğini duymak için düğmeye basın.

Mevcut tüm sesleri görüntülemenin alternatif bir yöntemi, Terminal'e aşağıdaki komutu girmektir:

demek -v?

Terminal mevcut tüm sesleri listeleyecektir.

Terminal'de bir ses belirlerken tüm küçük harfleri kullanın. Adın içinde Bad News gibi bir boşluk varsa, aşağıdaki gibi tırnak işaretleri içine alın:

-v 'kötü haber' merhaba de

Terminalde Şarkı Söyleme Zamanı

Söyle komutu, tek bir satırın izin verdiği sürece konuşabilir. Return tuşuna basarsanız, komut yürütülür, bu nedenle uzun konuşmalar üretmenin en kolay yolu, bunları önce bir metin düzenleyicisine yazmak ve ardından bunları Terminal'e kopyalayıp yapıştırmaktır. Say komutu, nokta ve virgül de dahil olmak üzere bazı noktalamaları anlar ve her ikisi de metni konuşmaya hafif bir duraklama ekler.

Doğru kelime kombinasyonuyla, söylemek için Söyle komutunu bile alabilirsiniz.

demek -v 'boru org' Dum dum dee dum dum dum dum dum Dum dum dee dum dum dum dum dum dum dum dum dum dum dum dum dum dum dum dum dum dummmmmmmmmmmmmmm

Şarkı söylemek için kullanılabilecek birkaç farklı ses var ve hepsi de Yenilik bölümünde Dikte ve Konuşma tercih bölmesi. Bu seslerin şarkı söyleyebilme yeteneği metin komutundan değil, sesin karakterinden gelir. İşte birkaç örnek daha:

Dağ Kralının Salonunda

Çello ses tonlaması, Dağ Kralı Salonunda'nın melodisine aittir. Bu, herhangi bir metin dizisiyle çalışacaktır. Bunu duymak için Terminal'e şunu girin:

demek -v çellolar Doo da doo da dum dee dee doodly doo dum dum dum doo da doo da doo da doo da doo da doo dad doo da doo

Pompa ve Durum

Mezuniyet gününde biraz ihtişam için aşağıdaki Terminal komutunu deneyin:

-v 'iyi haberler' demek, di di di di di di di di di di di di di di di di di di di di di di di di