IMEI

Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği (IMEI), bir mobil ağdaki bir cihazı tanımlamak için kullanılan benzersiz bir numaradır. Sosyal güvenlik numarası veya seri numarası ile aynı şekilde çalışır, ancak telefonları özel olarak tanımlar. Numara 15 hanelidir ve aşağıdaki modelde olduğu gibi dört gruptan oluşur:

Nnnnnn – nn-nnnnnn-n

IMEI kullanır

Her Küresel Mobil İletişim Sistemi (GSM) telefonuna bir IMEI numarası atanır, GSM dijital bir hücresel sistemdir. Telefon operatörleri ve üreticiler, çalınabilecek veya güvenliği ihlal edilebilecek akıllı telefonların izlenmesini sağlamak için IMEI numaralarını paylaşır. Örneğin, birinin telefonu çalınması durumunda, operatörüyle iletişime geçebilir ve IMEI numarasına göre cihazı kara listeye alabilir. Bu, telefonun yeni bir SIM kartla bile arama yapamayacağı veya alamayacağı veya internete bağlanamayacağı anlamına gelir.

Kullanılmış bir telefon satın alırken bir IMEI numarası da yararlıdır. Bir IMEI denetleyicisi kullanmak, bir telefonun kaybolduğu, kara listeye alındığı veya bir sigorta talebine tabi olduğu bildirilip bildirilmediğini ortaya çıkaracaktır. Kimlik numarası ayrıca bir telefonun markası, modeli, piyasaya sürülme yılı ve diğer özellikler gibi ayrıntıları da bildirir.

IMEI numaranızı nasıl kontrol edebilirsiniz?

IMEI numarası genellikle bir telefonun ayarlarında bulunur. Ancak, daha eski iOS veya Android cihazlarda, IMEI SIM tepsisinin içinde veya cihazın arkasında bulunabilir. Cihazın çıkarılabilir bir pili varsa, IMEI, SIM yuvasının yanındaki pilin altında bulunur. IMEI'yi daha yeni cihazlarda bulmak için:

iOS

  1. Açılış Ayarlar seçin genel
  2. Seçmek Hakkında 
  3. Etiketli birincil ayara ilerleyin IMEI IMEI numarasını görüntülemek için

android

  1. Açılış Ayarlar
  2. seçti Cihaz hakkında or Telefon hakkında
  3. seçmek Durumu IMEI numarasını mobil iletişim bilgileriyle birlikte görüntülemek için

IMEI numarası bulunduğunda, numarayı güvenli bir yerde saklayın. Numara yanlış kişilerin eline geçerse, kötü niyetli kişiler numarayı telefonun hizmetini tehlikeye atmak için kullanabilir.

İlgili bağlantı