CACHE Dosyası (Nedir ve Nasıl Açılır)

CACHE dosya uzantısına sahip bir dosya, bir programın bir kenara koyduğu geçici bilgileri içerir, çünkü kısa süre sonra tekrar kullanmak isteyeceğinizi varsayar. Bunu yapmak, yazılımın bilgileri orijinal verileri bulmak için gerekenden daha hızlı yüklemesini sağlar.

CACHE dosyalarının hiç kimse tarafından açılması amaçlanmamıştır, çünkü onu kullanan program gerektiğinde onu kullanacak ve gerektiğinde CACHE dosyalarını atacaktır. Bazı CACHE dosyaları, üzerinde çalıştığınız programa ve verilere bağlı olarak oldukça büyük boyutta olabilir.

CACHE dosyanız farklı bir formattaysa, bunun yerine bir Snacc-1.3 VDA dosyası olabilir.

Paul Guzzo / Getty Images

Bu makale yalnızca .CACHE dosya türünü açmayla ilgilidir. Bu, belirli hataları düzeltmek için genellikle bir tarayıcı aracılığıyla silinen önbellek dosyalarıyla karıştırılabilir. Bu tür önbellek dosyaları nadiren .CACHE dosya uzantısıyla sona erer.

CACHE Dosyası Nasıl Açılır

Karşılaştığınız çoğu CACHE dosyası sizin tarafınızdan açılmamalıdır. Bir metin belgesi olarak görüntülemek isterseniz bir tane açabilirsiniz, ancak bu, TXT, DOCX, vb. Gibi normal metin tabanlı biçimlerle alıştığınız gibi dosyayı okumanıza yardımcı olmayacaktır. CACHE dosyası, onu kullanabilen tek yazılımdır.

Metin biçiminde görmek üzere bir CACHE dosyasını açmak için, Windows Not Defteri gibi normal bir metin düzenleyicisi veya bu ücretsiz metin düzenleyicilerinden biri kullanın. Yine, metin büyük olasılıkla karıştırılmıştır, bu nedenle muhtemelen herhangi bir gerçek amaca hizmet etmeyecektir.

Bu metin editörleri .CACHE dosya uzantısını bir metin belgesi olarak tanımadıkları için, önce programı açmanız ve ardından programın içinden CACHE dosyasına göz atmanız gerekir.

Snacc-1.3 VDA dosyaları olan CACHE dosyaları, Snacc (Sample Neufeld ASN.1 to C Compiler) programıyla ilişkilidir.

CACHE Dosyası Nasıl Dönüştürülür

CACHE dosyaları diğer dosyalar gibi normal bir formatta değildir, bu nedenle CACHE'yi JPG, MP3, DOCX, PDF, MP4 vb. Formatlara dönüştüremezsiniz. Bu dosya türleri bir dosya dönüştürücü aracı kullanılarak dönüştürülebilirken, birini kullanmaya çalışarak CACHE dosyasında herhangi bir yardımcı olmayacaktır.

Ancak, bir metin düzenleyicide yüzde 100 görüntülenebilir olan CACHE dosyaları, HTM, RTF, TXT vb. Gibi başka bir metin tabanlı biçime dönüştürülebilir. Bunu metin düzenleyicinin kendisi aracılığıyla yapabilirsiniz.

Digital Extreme'in Evolution Engine kullanılarak oluşturulmuş bir oyundan bir CACHE dosyanız varsa, Evolution Engine Cache Extractor onu açabilir.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Yukarıdaki önerileri denediyseniz ancak dosyanız hala açılmıyorsa, dosya uzantısını tekrar kontrol edin. CACHE için başka bir dosya uzantısını karıştırarak yanlış okumuş olabilirsiniz.

Örneğin, CASE dosyaları aynı dosya uzantısı harflerinden bazılarını paylaşır, ancak bunlar aslında SlipCover Durum Şablonu dosya biçimindedir. CASE dosyaları farklı bir nedenle kullanılır ve bu nedenle CACHE dosyalarını kullanan aynı yazılımla açılamaz.

Önbellek Klasörleri Hakkında Daha Fazla Bilgi

Bazı programlar bir .CACHE klasörü oluşturabilir. Dropbox buna bir örnektir - yüklendikten sonra gizli bir .dropbox.cache klasörü oluşturur. .CACHE dosyalarıyla ilgisi yoktur.

Bazı programlar, web tarayıcınız tarafından önbelleğe alınan dosyaları görüntülemenize izin verir, ancak yukarıda belirtildiği gibi, önbelleğe alınan dosyalar muhtemelen .CACHE dosya uzantısını kullanmaz. Google Chrome'un önbellek klasörüne kaydettiği dosyaları görmek için ChromeCacheView veya Firefox için MZCacheView gibi bir program kullanabilirsiniz.