Bilgisayar

Bilgisayar programlanabilir bir makinedir. Bir bilgisayarın iki temel özelliği şunlardır: Belirli bir komut dizisine iyi tanımlanmış bir şekilde yanıt verir ve önceden kaydedilmiş bir komut listesi (bir program) yürütebilir.

Tanımlı Modern Bilgisayarlar

Modern bilgisayarlar elektronik ve dijitaldir. Gerçek makine kabloları, transistörleri ve devreleri donanım olarak adlandırılır; talimatlar ve verilere yazılım denir.

Tüm genel amaçlı bilgisayarlar aşağıdaki donanım bileşenlerini gerektirir:

 • Bellek: bir bilgisayarın verileri ve programları en azından geçici olarak depolamasını sağlar.
 • Yığın Bellek cihaz: bir bilgisayarın büyük miktarda veriyi kalıcı olarak tutmasına izin verir. Ortak yığın depolama aygıtları arasında katı hal sürücüleri (SSD'ler) veya disk sürücüleri ve teyp sürücüleri bulunur.
 • Giriş aygıtı: genellikle bir klavye ve fare, giriş cihazı, veri ve talimatların bir bilgisayara girdiği kanaldır.
 • Çıkış aygıtı: bilgisayarın neler başardığını görmenizi sağlayan bir görüntüleme ekranı, yazıcı veya başka bir aygıt.
 • Merkezi işlem birimi (İŞLEMCİ): bilgisayarın kalbi, bu aslında talimatları yürüten bileşendir.

Bu bileşenlere ek olarak, diğerleri temel bileşenlerin birlikte verimli bir şekilde çalışmasını mümkün kılar. Örneğin, her bilgisayar, bilgisayarın bir bölümünden diğerine veri aktaran bir veri yolu gerektirir.

Bilgisayar Sınıflandırması: Boyut ve Güce Göre

Çoğu kişi bir kişisel bilgisayarı (PC) bilgisayar terimiyle ilişkilendirir. PC, bireysel kullanım için tasarlanmış küçük ve nispeten ucuz bir bilgisayardır. Bilgisayarlar, üreticilerin tüm CPU'yu tek bir çip üzerine yerleştirmesine olanak tanıyan mikro işlemci teknolojisine dayanmaktadır.

Evdeki kişisel bilgisayarlar, oyunlar, kelime işleme, muhasebe ve diğer görevler dahil bir dizi farklı uygulama için kullanılabilir.

Bilgisayarlar genellikle boyut ve güce göre aşağıdaki gibi sınıflandırılır, ancak önemli ölçüde örtüşme vardır. Bilgisayar sınıflandırmaları arasındaki farklar genellikle teknoloji ilerledikçe küçülür ve daha küçük, daha güçlü ve uygun maliyetli bileşenler oluşturur.

 • Kişisel bilgisayar: mikroişlemci tabanlı küçük, tek kullanıcılı bir bilgisayar. Mikroişlemciye ek olarak, bir kişisel bilgisayarda veri girmek için bir klavye, bilgileri görüntülemek için bir monitör ve verileri kaydetmek için bir depolama aygıtı bulunur.
 • İş İstasyonu: güçlü, tek kullanıcılı bir bilgisayar. Bir iş istasyonu kişisel bir bilgisayar gibidir, ancak daha güçlü bir mikroişlemciye ve daha yüksek kaliteli bir monitöre sahiptir.
 • Minicomputer: aynı anda 10 ila yüzlerce kullanıcıyı destekleyebilen çok kullanıcılı bir bilgisayar.
 • mainframe: aynı anda yüzlerce veya binlerce kullanıcıyı destekleyebilen çok kullanıcılı güçlü bir bilgisayar.
 • Süper bilgisayar: saniyede yüz milyonlarca talimatı gerçekleştirebilen son derece hızlı bir bilgisayar.
 • Geleneksel hesaplamanın ikili sınırlamalarının ötesine geçmeye çalışan yeni bir eğilim, kuantum hesaplamadır.

  Önerilen Kaynaklar: Extensions99'nın Bilgisayar Mimarisi Çalışma Kılavuzu, bilgisayar sistemi temellerine giriş niteliğindedir.