Adobe illustrator

Adobe Illustrator, endüstri standardı vektör tabanlı bir grafik tasarım uygulamasıdır. Tasarımcılar bunu, baskı medyası için web ve mobil grafikler, logolar, ikonlar ve tasarımlar oluşturmak için kullanır. Adobe Illustrator, orijinal olarak 1985 yılında Apple Macintosh bilgisayarlar için geliştirilmiştir. Adobe popülerliği büyük ölçüde artmıştır ve şu anda Mac OS, Windows makineleri ve iPad'de mevcuttur.

Ölçeklenebilir medya

Adobe Illustrator'ı dijital medya için böylesine kullanışlı bir araç yapan şeylerden biri de tasarımların vektör tabanlı olmasıdır. Vektör grafikleri noktalar, çizgiler ve Boole eğrileri ile tanımlanır. Bu, çözünürlüklerini korurken sonsuz şekilde ölçeklenebilecekleri anlamına gelir. Buna karşılık, Adobe Photoshop'ta kullanılanlar gibi raster tabanlı görüntüler piksellerle tanımlanır ve ölçeklendikçe çözünürlük kaybeder.

Vektör grafikleri için dosyalar, depolama alanından tasarruf etmek için tipik olarak tarama dosyalarına göre çok daha küçüktür. Bu dosyalar ayrıca kullanım amacına bağlı olarak PNG, JPEG veya SVG gibi çeşitli formatlarda dışa aktarılabilir.

Adobe Illustrator nasıl kullanılır?

Adobe Illustrator, illüstrasyonlar, çizgi filmler, infografikler, logolar ve çok daha fazlası dahil olmak üzere çok sayıda dijital medya varlıkları oluşturmak için kullanılır. Kullanıcılar, boş bir tuval ile başlayabilir veya temel olarak kullanmak üzere fotoğrafları veya diğer görüntüleri içe aktarabilir. Orijinal çizimler yapılırken veya eskiz yapılırken genellikle boş bir tuval kullanılır. Fotoğraflar ve resimler genellikle uygulama içinde izlenir, eklenir, manipüle edilir veya yeniden renklendirilebilir.

Illustrator'ın temel özelliklerinden biri, kullanıcıların metni değiştirmesine izin vermesidir. Bu, kartpostallar, posterler ve diğer pazarlama materyalleri oluşturmak için harikadır. Kullanıcılar, logo oluştururken tasarımcılar için çok yardımcı olan bir eğri etrafına metin yerleştirebilirler.

Illustrator ayrıca web sitesi ve uygulama tasarımı için bir standart olarak benimsenmiştir. Kullanıcılar, bir web sitesinin veya mobil uygulamanın nasıl görüneceğine dair maketler ve tel kafesler oluşturabilir. Bu tasarımlar daha sonra nihai ürünü oluşturmak için web geliştiricilerine devredilebilir.

Birincil araçlar

Adobe Illustrator, farklı amaçlara hizmet eden geniş bir araç kitaplığıyla birlikte gelir. Bununla birlikte, en sık kullanılan birkaç birincil araç vardır.

  • Seçim aracı özelliklerini değiştirmek için tek tek nesneleri seçmek için kullanılır. Bu, onu başka nesneler üzerinde yeniden konumlandırmak veya istiflemek için veya nesneleri yerinde gruplamak ve kilitlemek gibi daha gelişmiş kullanımlar için kullanılabilir.
  • Boya fırçası aracı Kaligrafi, saçılma, resim, desen ve kıl gibi farklı fırça desenleriyle renk eklemek için kullanılır.
  • Kalem aracı temiz düz ve eğimli çizgiler oluşturur ve bağlantı noktaları eklemek veya çıkarmak için kullanılabilir.
  • Kalem aracı serbest çizim yapmak için kullanılır.

Adobe Creative Cloud (CC)

Illustrator, bağımsız bir ürün olarak veya Photoshop, Premiere Pro ve After Effects gibi diğer popüler uygulamalarla birlikte Adobe Creative Cloud (CC) paketinin bir parçası olarak mevcuttur. Her ikisi de abonelik olarak ödenir. Bulutta barındırıldığı için, tüm ortamlar depolanabilir, yönetilebilir ve her yerden erişilebilir.