4g lte

4G LTE, 3. Nesil Ortaklık Projesi tarafından geliştirilen dördüncü nesil Uzun Süreli Evrim'in kısaltmasıdır. LTE, akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve kablosuz bağlantı noktaları gibi mobil cihazlar için 4G hızlarından 10 kat daha hızlı bir hızlı mobil internet deneyimi sunmak üzere tasarlanmış özel bir 3G türüdür. 4G LTE, bir mobil cihazdaki İnternet deneyimini bir ev bilgisayarındakiyle aynı hale getirmeyi amaçlamaktadır.

2008 yılında Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, 4G kullanan tüm hizmetlerin belirli bir hız ve bağlantı standartlarına uymasını zorunlu kılarak, hizmet ve kapasite açısından 3G ile 4G arasındaki boşluğu muazzam hale getirdi. Boşluğu doldurmak için LTE, 4G standardına doğru "uzun vadeli bir evrimi" temsil edecek şekilde yaratıldı. Kısacası 4G LTE, 3G'den daha iyidir, ancak gerçek 4G kadar iyi değildir, ancak LTE ile gerçek 4G arasındaki fark çok da fark edilmeyebilir.

4G LTE, Ultra Mobil Geniş Bant ve WiMax (IEEE 4) ile birlikte birkaç rekabet eden 802.16G standartlarından biridir. 800'den fazla operatör, dünya çapında 4 milyardan fazla kullanıcıya LTE kullanımını desteklemektedir.

4G LTE'ye karşı 5G

Cep telefonu şirketleri 5'da 2019G'yi kullanmaya başladı. 5G, daha gelişmiş radyo teknolojisi kullanarak veri indirmenin ve yüklemenin çok daha hızlı olmasını sağlıyor. 4G LTE, kilometrelerce uzakta inşa edilmiş daha az direk gerektirirken, 5G birbirine daha yakın yerleştirilmiş çok sayıda küçük hücre kullanır. Bu istasyonlar sokak lambalarına veya bir binanın yanına yerleştirilebilir.

Teorik olarak, 4G LTE, 150Mbps'ye kadar indirme ve 50Mbps'ye kadar yükleme hızlarına ulaşır. (Gerçekte, hızlar daha çok 20Mbps indirme ve 10Mbps yükleme gibidir.) 5G, teorik olarak 10Gbps'ye kadar hızlara ulaşır.

5G hala geliştirme aşamasındadır, bu nedenle kapsam sınırlıdır.

İlgili Bağlantılar