3d

Üç boyutlu (3B), genişliği, yüksekliği ve derinliği olan bir şeydir. Fiziksel dünyamız üç boyutludur ve gözlerimizdeki derinlik algısı nedeniyle 3B'yi algılayabiliyoruz. Bilgisayarlarla ilgili olarak, 3D, derinlik veya değişen mesafeler yanılsaması sağlayan bir görüntüyü tanımlar. Bu genellikle filmlerde, grafiklerde, bilgisayar oyunlarında ve sanal gerçeklikte kullanılır.

3D bilgisayar grafikleri

3B bilgisayar grafikleri, görüntüleme ekranı gibi iki boyutlu (3B) bir alanda 2B nesneler oluşturur ve görüntüler. 2B grafikteki pikseller konum, renk ve parlaklık özelliklerine sahipken, 3B pikseller noktanın hayali bir Z ekseninde nerede olduğunu gösteren bir derinlik özelliği ekler. Her biri kendi derinlik değerine sahip birçok piksel birleştirildiğinde, sonuç doku adı verilen 3B bir yüzeydir. Dokulara ek olarak, 3B grafikler de birbiriyle etkileşim halindeki birden çok nesneyi destekler. Örneğin katı bir nesne, arkasındaki bir nesneyi kısmen gizleyebilir.

3D filmler

3D filmler, tipik olarak izleyici tarafından takılan özel gözlüklerin yardımıyla 3D derinlik yanılsaması vermek için yapılan hareketli görüntülerdir. İlk 3D film 1922'de çıktı ve bugünkü haline geldi. 3D video elde etmek için stereoskopik görüş kullanılır, yani her bir göze bir tane olmak üzere aynı anda iki ayrı görüntü gösterilir. Daha yakın nesneler, uzak nesnelerden daha ayrı görünür. Filmin 3 boyutlu olması için projeksiyonla birlikte çalışan farklı 3B gözlük türleri vardır. Birkaç örnek şunları içerir:

  • Kırmızı / Mavi camlar (Anaglifik işleme): Artık büyük ölçüde kullanım dışı olan orijinal 3B sistem.
  • Polarize filtre camları (Polarize ışık sistemi): Günümüz sinemaları için en yaygın sistem.
  • LCD gözlükler (Aktif deklanşör sistemi): Büyük olasılıkla 3D televizyon standardı olacak en yeni, pille çalışan gözlükler.

3D baskı

Katmanlı üretim olarak da bilinen 3B baskı, dijital bir dosyadan 3B, katı bir nesne oluşturma işlemidir. Plastik, reçine ve hatta metal ile baskı yapılabilir. Bir 3B nesneyi yazdırmak için, Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) kullanılarak dijital bir model oluşturulmalıdır. Tasarım daha sonra modelin 3D yazıcı tarafından okunmak üzere katmanlara bölündüğü 3D baskı yazılımına aktarılır. Yazıcı daha sonra üst üste malzeme katmanları oluşturur. 3D baskıyı kullanan sektörler arasında eğitim, prototipleme ve üretim, ilaç, inşaat ve sanat endüstrileri bulunur.