Wi-fi arama nedir?

Wi-Fi Araması, bir akıllı telefon kullanıcısının tipik hücresel bağlantının aksine kablosuz internet bağlantısı üzerinden arama yapmasını ve almasını sağlayan bir teknolojidir. Wi-Fi Araması, sesli aramaları kolaylaştırmanın yanı sıra, kablosuz olarak metin mesajları gönderip almayı ve çoğu hücresel bağlantıdan daha yüksek veri hızları kullanmayı destekler.

Wi-Fi Arama teknolojisi, bir telefon görüşmesinin veya metin mesajının hücresel paketlerini bir akıllı telefondan kablosuz olarak internet üzerinden gönderilecek şekilde aktarır ve ardından alıcı tarafa teslim edilmeden önce paketleri hücresel ağa geri gönderir.

Wi-Fi ile Aramayı destekleyen bir akıllı telefonun yalnızca bir aramayı gönderen kişiye ihtiyacı vardır; alıcı kablosuz, hücresel veya sabit hat bağlantısı üzerinde olabilir.

Hücresel Sağlayıcılardan Wi-Fi Arama Desteği Durumu

Wi-Fi Araması, özellikle Apple'ın ilk Wi-Fi Arama uyumlu akıllı telefonları olan Apple'ın iPhone 6 ve iPhone 6 Plus akıllı telefonlarının piyasaya sürülmesinin ardından son zamanlarda ana akımın dikkatini çekti.

Şu anda tüm hücresel operatörler Wi-Fi Aramayı desteklemese de, 2007'de Wi-Fi Arama desteğini ekleyen T-Mobile da dahil olmak üzere birkaçı bunu birkaç yıldır desteklemiştir. Sprint, Wi-Fi Arama için ilk desteği 2014'te ekledi. AT&T ve Verizon, 2015 yılında Wi-Fi Arama yetenekleri eklemeyi umuyor.

Gönderen bir Wi-Fi ile hücresel ağ arasında hareket ettiğinde Wi-Fi Araması bağlantılarının kesilebileceği endişesi var ve sonuç olarak bazı hücresel sağlayıcılar, Wi-Fi Aramasını LTE üzerinden Ses (VoLTE) adı verilen başka bir teknolojiyle tamamlamak istiyor. ) Wi-Fi ve hücresel ağlar arasında sorunsuz geçişleri kolaylaştırır.