Yazılım korsanlığı nedir?

Yazılımın izinsiz kopyalanması. Çoğu perakende programı, yalnızca bir bilgisayar sitesinde kullanım için veya herhangi bir zamanda yalnızca bir kullanıcı tarafından kullanılmak üzere lisanslanmıştır. Yazılımı satın alarak, bir sahip yerine lisanslı bir kullanıcı olursunuz (bkz. EULA). Yedekleme amacıyla programın kopyalarını oluşturmanıza izin verilir, ancak kopyalarını arkadaşlarınıza ve meslektaşlarınıza vermek yasalara aykırıdır.

Yazılım şirketlerinin büyük ihlallere karşı giderek daha fazla dava açmasına rağmen, yazılım korsanlığını durdurmak neredeyse imkansızdır. Başlangıçta yazılım şirketleri, yazılımlarını kopyalamaya karşı koruyarak yazılım korsanlığını durdurmaya çalıştı. Ancak bu strateji başarısız oldu, çünkü kullanıcılar için uygun değildi ve yüzde 100 kusursuz değildi. Çoğu yazılım artık korsanların cesaretini kırabilecek bir tür kayıt gerektiriyor, ancak yazılım korsanlığını gerçekten durdurmuyor.

Bazı yaygın yazılım korsanlığı türleri arasında sahte yazılımlar, OEM'in ayrıştırması, yazılımdan kaldırma, sabit disk yükleme, kurumsal yazılım korsanlığı ve İnternet yazılım korsanlığı bulunur.

Yazılım korsanlığına tamamen farklı bir yaklaşım olan, paylaşılan yazılımlar, insanların yazılımı kopyalamasını engellemeye çalışmanın boşuna olduğunu kabul eder ve bunun yerine insanların dürüstlüğüne dayanır. Shareware yayıncıları, kullanıcıları programların kopyalarını arkadaşlarına ve meslektaşlarına vermeye teşvik eder, ancak bir programı düzenli olarak kullanan herkesten programın yazarına doğrudan bir kayıt ücreti ödemesini ister.

Yasadışı olarak halka sunulan ticari programlara genellikle warez denir.

Bkz. "Yazılım Sahipliği Lisanslama ile Aynı mı?" Extensions99’nın "Biliyor muydunuz ..." bölümünde.
Ayrıca, Extensions99'nın "Biliyor muydunuz ..." bölümünde açıklanan "Yazılım Hakkında Her Şey: Uygulama yazılımı kategorileri" konusuna bakın.