XAML Dosyası (Nedir ve Nasıl Açılır)

XAML dosya uzantısına sahip bir dosya ("zammel" olarak telaffuz edilir), Microsoft'un aynı ada sahip biçimlendirme dili kullanılarak oluşturulan bir Genişletilebilir Uygulama Biçimlendirme Dili dosyasıdır. Bir XAML dosyası, bunun yerine .XOML dosya uzantısını kullanabilir.

XAML, XML tabanlı bir dildir, bu nedenle .XAML dosyaları temelde yalnızca metin dosyalarıdır. HTML dosyalarının web sayfalarını temsil etmek için nasıl kullanıldığına benzer şekilde XAML dosyaları, Windows Phone uygulamaları, Microsoft Store uygulamaları ve daha fazlası için yazılım uygulamalarındaki kullanıcı arabirimi öğelerini açıklar.

XAML içeriği C # gibi diğer dillerde ifade edilebilirken, XAML XML tabanlı olduğundan derlenmesine gerek yoktur ve bu nedenle geliştiricilerin onunla çalışması daha kolaydır.

XAML Dosyası Nasıl Açılır

XAML dosyaları .NET programlamasında kullanılır, böylece Microsoft'un Visual Studio ile de açılabilirler.

Ancak, metin tabanlı XML dosyaları olduklarından, XAML dosyaları Windows Not Defteri veya başka herhangi bir metin düzenleyici ile de açılabilir ve düzenlenebilir. Bu aynı zamanda herhangi bir XML düzenleyicinin de bir XAML dosyasını açabileceği anlamına gelir, Liquid XML Studio bir örnektir.

Bir program varsayılan olarak bilgisayarınızda XAML dosyalarını açıyorsa, ancak bunu gerçekten farklı bir programın yapmasını istiyorsanız, yardım için Windows'ta Dosya İlişkilendirmelerini Değiştirme kılavuzumuza bakın.

XAML Dosyası Nasıl Dönüştürülür

XML öğelerini doğru HTML eşdeğerleriyle değiştirerek XAML'yi manuel olarak HTML'ye dönüştürün. Bu, bir metin düzenleyicide yapılabilir. Stack Overflow, bunu yapmakla ilgili biraz daha fazla bilgiye sahiptir, bu da yardımcı olabilir. Ayrıca, Microsoft'un XAML'den HTML'ye Dönüştürme Demosuna bakın.

XAML dosyanızı PDF'ye dönüştürmek için, XAML dosyasını PDF biçiminde bir dosyaya "yazdırmanıza" izin veren bazı programların ücretsiz PDF oluşturucuları listesine bakın. DoPDF, birçok örnekten biridir.

Visual Studio, bir XAML dosyasını diğer birçok metin tabanlı biçime kaydedebilmelidir. Ayrıca, C Sharp ve XAML dillerinde yazılan dosyaları kullanarak HTML3 uygulamaları oluşturmak için kullanılabilen Visual Studio için HTML5 için C5 / XAML uzantısı da vardır.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Bazı XAML dosyalarının bu programlarla veya bir biçimlendirme diliyle hiçbir ilgisi olmayabilir. Yukarıdaki yazılımlardan hiçbiri çalışmıyorsa (örneğin, metin düzenleyicide karışık metin görüyorsanız), dosyanın hangi formatta olduğunu veya hangi programın kullanıldığını bulmanıza yardımcı olabilecek yararlı bir şey olup olmadığını görmek için metne bakmayı deneyin. o belirli XAML dosyasını oluşturmak için.

Dosyayı açmak için tüm bu girişimleri bitirdiyseniz, aslında XAML ile biten bir dosya ile uğraştığınızdan emin olmak için dosya uzantısını yeniden okuyun. Bazı dosyalar, formatlar tamamen ilgisiz olsa da benzer bir uzantı kullanır.

Örneğin, Microsoft Excel'in XLAM'i, yalnızca dosya uzantısına baktığınızda XAML'ye benzeyebilir, ancak bu dosyalardan birini açmak için bilgisayarınızda Excel'e ihtiyacınız vardır.

XAIML benzerdir. Bu uzantı, XAIML Chatterbot Veritabanı dosyaları için kullanılır ve Neobot gerektirir.