Windows merhaba

Windows Hello, Windows 10'daki yüz tanıma ve parmak izi okuyan biyometrik kimlik doğrulama teknolojisidir ve kullanıcıların bir parola girmeye gerek kalmadan masaüstü, dizüstü bilgisayar veya mobil cihazlarını korumasına ve bunlara erişmesine olanak tanır.

Windows Hello, 10 yılında Windows 2015'un piyasaya sürülmesiyle piyasaya sürüldü, ancak yine de yalnızca Surface Pro 4, Surface Book ve Lenovo, Dell, HP ve diğer üreticilerin belirli modelleri dahil olmak üzere az sayıda dizüstü ve masaüstü bilgisayarda kullanılabilir. Intel'den harici bir web kamerası geliştirici kiti, Windows Hello işlevselliği eklemek isteyen eski bilgisayarlara sahip kullanıcılar için de mevcuttur.

Windows Hello'ya Başlarken

Windows 10'da Windows Hello'yı yapılandırmak için, kullanıcıların önce Windows 10 Başlat Düğmesini seçmesi ve ardından Ayarlar> Hesaplar> Oturum açma seçenekleri'ni seçmesi gerekir. Oturum açma seçeneklerindeki Windows Hello ayarları altında, aygıt bu özelliklerden birini veya birkaçını desteklediği sürece kullanıcılar yüz, parmak izi veya iris seçebilir.

Bu seçeneklerden birini seçtikten sonra, hızlı bir şekilde oturum açmak ve cihazınıza erişmek için yüzünüzü cihazın ekranının önüne getirmeniz veya parmak izi sensörüne basmanız yeterlidir.

Windows Hello'nun Nasıl Çalıştığına Yakından Bir Bakış

Windows Hello yapılandırıldıktan sonra, bir kullanıcının yüzünü, irisini veya parmak izini tanımlayacak ve PC'yi açtıktan ve yüzleri bilgisayarın kamerasına baktıktan sonra (veya parmakları parmak izindeyken otomatik olarak bilgisayarlarında oturum açacak şekilde tasarlanmıştır sensör).

Windows Hello tarafından kullanılan kamera standart bir web kamerası değildir; bunun yerine, Windows Hello, Intel ve kızılötesi sensörler tarafından tasarlanmış belirli bir RealSense derinlik kamera modülü gerektirir. Kamera, kullanıcıları tanımlamak için ileri teknolojiyi kullanır ve bilgisayar korsanlarının biyometrik kimlik doğrulamasını kandırmaya çalışmasını önlemek için gerçek bir kullanıcı ile kullanıcının bir resmini ayırt edebilir.

Oturum açma sürecini çok daha verimli hale getirmenin yanı sıra, Windows Hello, Windows Mağazası üzerinden hızlı bir şekilde alışveriş yapmak ve Windows Hello'yı destekleyen uygulamalarda ödemeyi doğrulamak veya onaylamak için de kullanılabilir.