Web tarayıcısı

Web tarayıcısı, web sayfalarında hareket eden ve kullanıcıların sonraki aramalarda bulabilmesi için içeriklerini dizine ekleyen bir bottur. En göze çarpan botlar, büyük arama motorları tarafından yönetilmektedir. Google'ın birden çok web tarama botu vardır; diğerleri arasında Yahoo'nun botu ve Çinli teknoloji şirketi Baidu'nun botu var. Bir web tarayıcısı, öncelikle hem harici hem de dahili bağlantıları kullanarak web sayfalarını dolaşır. Web tarayıcılarına örümcekler de denir.

Bir web etki alanı sahibi, sitelerinin aramalarda bulunmasını istiyorsa, web taramasına izin vermelidir. Arama motorları yalnızca tarama yoluyla keşfettikleri web sayfalarını sunar. Bir web tarayıcısı bir sayfada ilerlerken, sayfadaki tüm ilgili bilgileri (genellikle sayfadaki herhangi bir bilgiyi) dizine ekler veya kaydeder, böylece bir kullanıcı bir arama motoru sorgusu yaptığında bu sayfaları çekebilir. İnternetin tamamı dizine eklenmez; araştırmacılar ne kadar olduğundan emin değil. Ancak, web tarayıcıları yalnızca genel web sayfalarına erişebilir; özel sayfalar olamaz. Bir web sitesi ayrıca, bot tarafından taranmaması gereken sayfalar için robots.txt uzantısını HTML'ye ekleyebilir veya HTML'nin kendisinde "noindex" etiketleri kullanabilir.

Web tarayıcıları ve SEO

Web tarayıcıları, arama motorları için içerik bulur; bir web sayfasından topladıkları, o sayfanın arama motoru optimizasyonu sıralamasını etkiler. Bir sayfa dizine eklendiğinde çok sayıda anahtar kelimeye ve alakalı bağlantılara sahipse, bir arama motorunda daha belirgin bir şekilde görüntülenecektir. Başlıklar ve meta veriler gibi önemli yerlerde anahtar kelimelere sahip olmak, aynı zamanda bir web sayfasına daha iyi SEO görünürlüğü sağlar. Web tarayıcıları yalnızca bir web sayfasındaki düz metne dikkat etmekle kalmaz, aynı zamanda meta verileri ve kullanıcıların bir sayfaya yanıt verme şeklini de inceler; bu nedenle, bir web sitesinin bir arama motorunda daha doğru bir şekilde görüntülenmesi için doğru meta verileri seçmesi önemlidir - ve alakalı arama sorgularını yanıtlayan içeriğe sahip olmak.

Tarayıcı botları, yanlış içerik yaymak veya kullanıcı bilgilerini toplamak gibi kötü niyetli amaçlar için de kullanılmıştır ve ayrıca görüşleri ölçmek ve etkilemek için de kullanılmıştır.