Vmware vsphere

vSphere, VMware'den bir sunucu sanallaştırma yazılımı uygulamasıdır. Şirketin amiral gemisi VMware Altyapı çözümünün halefi olarak 2009 yılında piyasaya sürüldü ve sanal makine (VM) altyapısını büyük ölçekte uygulamak ve yönetmek için eksiksiz bir platform görevi görüyor. Bazen bir bulut işletim sistemi veya sanallaştırılmış veri merkezi platformu olarak adlandırılan VMware vSphere, BT departmanlarının uygulama iş yüklerini mevcut en uygun maliyetli bilgi işlem kaynaklarına verimli bir şekilde yerleştirmesine olanak tanır.

VMware vSphere 5.0'ın piyasaya sürülmesiyle şirket, birçok mevcut müşteriyi hayal kırıklığına uğratan bir vRAM fiyatlandırma modelini tanıttı ve VMware'in sonunda RAM tabanlı fiyatlandırma modelini VMware vSphere 5.1 ile yürürlüğe giren CPU başına soket modeli lehine sıyırmasına yol açtı. 2014'ün başlarından itibaren vSphere, VMware vCloud Suite'in bir parçası olarak paketlendi.

vSphere aşağıdaki bileşenleri içerir:

  • VMware ESX / ESXi, sanallaştırma sunucusu olarak çalışan tip 1 hiper yönetici
  • Merkezi yönetim aracı olan VMware vCenter Server
  • Hiper yönetici aracılığıyla sanal makineleri kuran ve yöneten VMware vSphere Client
  • VMware Virtual Machine File System (VMFS), yüksek performanslı bir küme dosya yönetim sistemi

Öne çıkan VMware vSphere rakipleri arasında Microsoft Hyper-V, Oracle VM, Citrix Hypervisor ve Red Hat Virtualization bulunur.

VMware vSphere ve VMware Workstation

Bir şekilde benzer sanallaştırma teknolojileri olmalarına rağmen, vSphere ve Workstation, VMware'den farklı yazılım ürünleridir. Temel olarak, VMware vSphere, sanal bir veri merkezi bağlamında sağlam bir sanallaştırılmış sunucu oluşturmaya yardımcı olan bir araçlar paketidir. Öte yandan, VMware Workstation, çok daha küçük ölçekte çalışan bir hiper yönetici (ESXi'ye benzer). İş istasyonu (veya macOS için Fusion), bağımsız işletim sistemlerine sahip birden çok küçük sanal makineyi çalıştırmak için tek bir bilgisayarda çalışır, bu nedenle büyük kuruluşlar yerine bireysel kullanıcılar için tasarlanmıştır.