TGA Dosyası (Nedir ve Nasıl Açılır)

TGA dosya uzantısına sahip bir dosya, bir Truevision Grafik Adaptörü görüntü dosyasıdır. Targa Grafik dosyası, Truevision TGA veya sadece TARGA olarak da bilinir; bu, Truevision Advanced Raster Graphics Adapter anlamına gelir.

Targa Grafik formatındaki resimler, ham formda veya sıkıştırılmış olarak saklanabilir; bu, ikonlar, çizimler ve diğer basit resimler için tercih edilebilir. Bu format genellikle video oyunlarında kullanılan görüntü dosyalarıyla ilişkilendirilir.

TGA ayrıca TARGA dosya formatıyla ilgisi olmayan çeşitli şeyleri ifade eder. Örneğin, Gaming Armageddon ve Tandy Graphics Adapter'ın ikisi de TGA kısaltmasını kullanır. Bununla birlikte, ikincisi bilgisayar sistemleriyle ilgilidir, ancak bu görüntü formatıyla ilgili değildir; 16 renge kadar görüntüleyebilen IBM video bağdaştırıcıları için bir görüntü standardıydı.

TGA Dosyası Nasıl Açılır

TGA dosyaları Adobe Photoshop, GIMP, Paint.NET, Corel PaintShop Pro, TGA Viewer ve muhtemelen diğer bazı popüler fotoğraf ve grafik araçlarıyla açılabilir.

TGA dosyası nispeten küçük boyuttaysa ve onu TGA formatında tutmanız gerekmiyorsa, onu bir çevrimiçi dosya dönüştürücü ile daha yaygın bir biçime dönüştürmek çok daha hızlı olabilir (aşağıya bakın). Ardından, dönüştürülen dosyayı, Windows'taki varsayılan fotoğraf görüntüleyici gibi, muhtemelen zaten sahip olduğunuz bir programla görüntüleyebilirsiniz.

TGA Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Zaten yukarıdaki resim görüntüleyicilerden / düzenleyicilerden birini kullanıyorsanız, TGA dosyasını programda açabilir ve ardından JPG, PNG veya BMP gibi başka bir şeye kaydedebilirsiniz.

Bir TGA dosyasını dönüştürmenin başka bir yolu, ücretsiz bir görüntü dönüştürme hizmeti kullanmaktır. FileZigZag ve Zamzar gibi çevrimiçi dosya dönüştürücüler, TGA dosyalarını popüler formatların yanı sıra TIFF, GIF, PDF, DPX, RAS, PCX ve ICO gibi formatlara dönüştürebilir.

TGA'yı, video oyunlarında yaygın olarak kullanılan bir format olan VTF'ye (Valf Dokusu), VTFEdit'e aktararak dönüştürebilirsiniz.

Easy2Convert TGA'dan DDS'ye (tga2dds) ​​bir TGA'dan DDS'ye (DirectDraw Yüzey) dönüştürme mümkündür. Tek yapmanız gereken TGA dosyasını yüklemek ve ardından DDS dosyasını kaydetmek için bir klasör seçmek. Toplu TGA'dan DDS'ye dönüştürme, programın profesyonel sürümünde desteklenmektedir.

TARGA Formatı Hakkında Daha Fazla Bilgi

Targa formatı ilk olarak 1984 yılında Truevision tarafından tasarlandı ve daha sonra 1999'da Pinnacle Systems tarafından satın alındı. Avid şu anda Pinnacle Systems'ın sahibi.

AT&T EPICenter, TGA formatını emekleme döneminde belirlemiştir. İlk iki kartı olan VDA (video görüntü bağdaştırıcısı) ve ICB (görüntü yakalama panosu) biçimi ilk kullananlardı, bu nedenle bu tür dosyalar .VDA ve .ICB dosya uzantılarını kullanıyordu. Bazı TARGA dosyaları da .VST ile bitebilir.

TARGA formatı, görüntü verilerini piksel başına 8, 15, 16, 24 veya 32 bit olarak saklayabilir. 32, 24 bit RGB ve diğer 8 ise alfa kanalı içindir.

Bir TGA dosyası ham ve sıkıştırılmamış olabilir veya kayıpsız, RLE sıkıştırması kullanabilir. Bu sıkıştırma, fotoğrafik resimler kadar karmaşık olmadıkları için simgeler ve çizgi çizimleri gibi görüntüler için harikadır.

TARGA formatı ilk piyasaya sürüldüğünde, yalnızca ICB-PAINT ve TARGA-PAINT olarak adlandırılan iki program olan TIPS boyama yazılımı ile birlikte kullanıldı. Ayrıca, çevrimiçi emlak ve video telekonferansı ile ilgili projeler için de kullanıldı.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Bazı dosya biçimleri, aynı harflerin bazılarını paylaşan veya çok benzer görünen dosya uzantıları kullanır. Ancak, iki veya daha fazla dosya biçiminin benzer dosya uzantılarına sahip olması, dosyaların kendilerinin hiç ilişkili olduğu ve aynı programlarla açılabileceği anlamına gelmez.

Dosyanız yukarıdaki önerilerden herhangi biriyle açılmıyorsa, dosya uzantısını yanlış okumadığınızdan emin olmak için iki kez kontrol edin. Bir TGZ veya TGF (Trivial Graph Format) dosyasını bir Targa Grafik dosyasıyla karıştırıyor olabilirsiniz.

Benzer harfleri kullanan diğer dosya formatları arasında DataFlex Data (TAG), Microsoft Groove Tool Archive (GTA) ve TuxGuitar Document (TG) bulunur.