Tercüman nedir?

Çevirmen yüksek seviyeli bir dilde yazılmış talimatları yürüten bir programdır. Yüksek seviyeli bir dilde yazılmış programları çalıştırmanın iki yolu vardır. En yaygın olanı programı derlemektir; diğer yöntem ise programı bir tercümandan geçirmektir.

Yorumlayıcı ve Derleyici

Bir yorumlayıcı, üst düzey talimatları, daha sonra yürüttüğü ara biçime çevirir. Bunun aksine, bir derleyici üst düzey talimatları doğrudan makine diline çevirir. Derlenen programlar genellikle yorumlanan programlardan daha hızlı çalışır. Ancak bir yorumlayıcının avantajı, makine talimatlarının üretildiği derleme aşamasından geçmesine gerek olmamasıdır. Program uzunsa bu işlem zaman alıcı olabilir. Tercüman ise yüksek seviyeli programları anında çalıştırabilir.

Bu nedenle, tercümanlar bazen bir programın geliştirilmesi sırasında, bir programcı bir seferde küçük bölümler eklemek ve bunları hızlı bir şekilde test etmek istediğinde kullanılır. Ek olarak, tercümanlar, öğrencilerin etkileşimli olarak program yapmalarına izin verdikleri için eğitimde sıklıkla kullanılır.

Çoğu yüksek seviyeli dil için hem tercümanlar hem de derleyiciler mevcuttur. Ancak, BASIC ve LISP özellikle bir yorumlayıcı tarafından yürütülecek şekilde tasarlanmıştır. Ek olarak, PostScript gibi sayfa tanımlama dilleri bir yorumlayıcı kullanır. Örneğin, her PostScript yazıcıda PostScript talimatlarını yürüten yerleşik bir yorumlayıcı bulunur.