Taşınabilir belge biçimi (pdf) nedir?

PDF için kısa Portable DMeslek Format.

PDF, 1992'de Adobe Systems tarafından geliştirilen bir dosya formatıdır. PDF, çeşitli masaüstü yayıncılık uygulamalarından formatlama bilgilerini yakalar, formatlanmış belgelerin gönderilmesini ve bunların alıcının monitöründe veya yazıcısında amaçlandığı gibi görünmesini mümkün kılar. PDF, orijinal yazı tiplerini, resimleri, grafikleri ve dosyanın tam düzenini koruyacaktır.

PDF dosyaları nasıl oluşturulur ve görüntülenir

Bir PDF dosyası, işletim sistemi, orijinal tasarım uygulaması veya yazı tiplerinden bağımsız olarak ücretsiz Adobe Reader yazılımını kullanan herkes tarafından paylaşılabilir, görüntülenebilir ve yazdırılabilir. Acrobat adı verilen PDF dosyalarını görüntüleme ve oluşturma araçları 1993 yılında piyasaya sürüldü. Bir dosyayı PDF formatında görüntülemek için Adobe Systems tarafından dağıtılan ücretsiz bir uygulama olan Adobe Reader'a ihtiyacınız var. Başlangıçta, PDF oluşturma ve görüntüleme araçları pahalıydı. Daha sonra Adobe, Acrobat Reader'ın ücretsiz bir sürümünü piyasaya sürdü.

PDF Bugün

Bugün PDF, Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından sürdürülen açık bir standarttır. Biçim yıllar içinde genişledi ve artık PDF dosyaları bağlantılar, form alanları, ses gibi öğeler içerebilir ve yasal olarak bağlayıcı olan e-imzaları toplamak için elektronik olarak da imzalanabilir. PDF dosyalarına erişim parolalarla kontrol edilebilir ve birçok farklı ofis ve verimlilik uygulamasında korumalı PDF'ler oluşturulabilir.

Önerilen Kaynaklar: Extensions99'nın Adobe PDF Hakkında Her Şey kılavuzu.

SONRAKİ
PDP