Standart nedir?

Tanınmış bir standartlar organizasyonu tarafından onaylanmış veya endüstri tarafından fiili bir standart olarak kabul edilmiş bir tanım veya format. Programlama dilleri, işletim sistemleri, veri formatları, iletişim protokolleri ve elektrik arayüzleri için standartlar mevcuttur.

Bir kullanıcının bakış açısından, standartlar bilgisayar endüstrisinde son derece önemlidir çünkü farklı üreticilerin ürünlerinin kombinasyonunun özelleştirilmiş bir sistem oluşturmasına izin verirler. Standartlar olmadan, yalnızca aynı şirketin donanım ve yazılımları birlikte kullanılabilir. Ek olarak, standart kullanıcı arayüzleri, yeni uygulamaların nasıl kullanılacağını öğrenmeyi çok daha kolay hale getirebilir.

Çoğu resmi bilgisayar standardı aşağıdaki kuruluşlardan biri tarafından belirlenir:

 • ANSI (Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü)
  • ITU (Uluslararası Telekomünikasyon Birliği)
 • IEEE (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü)
  • ISO (Uluslararası Standartlar Organizasyonu)
 • VESA (Video Elektronik Standartları Derneği)
 • IEEE, çoğu elektrik arabirimi türü için standartları belirler. En ünlü standardı muhtemelen seri iletişim için bir arayüz tanımlayan RS-232C'dir. Bu, çoğu modem ve görüntüleme ekranları ve fareler dahil olmak üzere bir dizi başka aygıt tarafından kullanılan arabirimdir. IEEE ayrıca kayan nokta veri formatlarının tasarlanmasından da sorumludur.

  IEEE genellikle donanımla ilgilenirken, ANSI öncelikle yazılımla ilgilenir. ANSI, C, COBOL ve FORTRAN dahil olmak üzere bir dizi programlama dili için standartları tanımlamıştır.

  ITU, uluslararası standartları, özellikle iletişim protokollerini tanımlar. Telefon hatları üzerinden veri iletimi için protokolleri belirleyen V.22, V.32, V.34 ve V.42 gibi bir dizi standart tanımlamıştır.

  Kuruluşlar tarafından onaylanan standartlara ek olarak fiili standartlar da vardır. Bunlar, çok sayıda şirket bunları kullanmayı kabul ettiği için standart hale gelen formatlardır. Resmi olarak standart olarak onaylanmadılar, ancak yine de standartlar. PostScript, fiili bir standarda iyi bir örnektir.