Spartalı proje nedir?

Project Spartan, Microsoft'un Windows 10 işletim sisteminde sunulan ve sonunda saygıdeğer Internet Explorer Web tarayıcısının yerini almak için oluşturduğu bir Web tarayıcısının kod adıdır.

Microsoft, Project Spartan tarayıcısını IE'den daha akıcı ve daha hızlı olacak ve çok çeşitli bilgisayar ve cihazlarla uyumlu olacak ve daha modernleştirilmiş Web için özel olarak oluşturacak şekilde geliştirdi.

Project Spartan'ın bazı özellikleri arasında Microsoft'un sesle etkinleştirilen akıllı yardımcı teknolojisi olan Cortana için yerleşik destek; Microsoft OneNote ile entegrasyon yoluyla "mürekkep oluşturma" (doğrudan bir Web sayfasına yazma veya yazma) ve ardından bu notları veya yorumları e-posta veya sosyal ağ aracılığıyla başkalarıyla paylaşma yetenekleri; ve Web taramasına daha düzenli, verimli bir şekilde yönetilen bir yaklaşım için Okuma Listeleri ve Okuma Görünümleri.

Internet Explorer Tarafından Tasarlanmış Web Siteleriyle Uyumluluk

Project Spartan, daha modern Web sitelerini yüklerken yeni Project Spartan oluşturma motorunu tercih ederken, gerektiğinde eski Web siteleri için Internet Explorer 11 motorunu dinamik olarak yükleyerek Internet Explorer için tasarlanmış mevcut Web siteleriyle uyumluluğu sağlamak için geliştirilmiştir.

Project Spartan'a göz atmak isteyen kullanıcılara, işletim sisteminin aynı yıl sonraki resmi sürümünden önce Mart 10'te kullanıma sunulan güncellenmiş Windows 2015 Teknik Önizleme sürümünün bir parçası olarak yeni tarayıcıyı indirme fırsatı verildi.

Project Spartan Microsoft Edge Oluyor

Nisan 2015'te Microsoft, Project Spartan'ın resmi olarak Microsoft Edge olarak adlandırılacağını duyurdu. Microsoft Edge, Windows Phone 10'daki tek tarayıcı olacak ve Windows 10'da varsayılan tarayıcı olacak ve eski web sitelerini sunmak için Internet Explorer 11 mevcut olacak.