Spam nedir?

Spam, genellikle bilinmeyen bir göndericiden reklam amaçlı olarak toplu olarak gönderilen istenmeyen İnternet içeriğidir. İstenmeyen posta bazen, herhangi bir istenmeyen e-posta olarak daha geniş bir şekilde tanımlanır. Bununla birlikte, e-posta filtreleme ve gizlilik yasalarının ilerlemesi, spam gönderenleri, özellikle sosyal medya olmak üzere mesaj göndermek için diğer ortamlara yöneltti. İnsanların zamanını boşa harcamaya ek olarak, spam ayrıca çok fazla ağ bant genişliği tüketir.

Neden spam olarak adlandırılıyor?

Terimin kaynağıyla ilgili bazı tartışmalar var, ancak genel olarak kabul edilen versiyon, spam'ın Monty Pyton'un Flying Circus'taki bir şarkıdan geldiği ve şu lirik olduğu: "Spam spam spam, spam spam spam, lovely spam, harika spam" Bu sahnede, bir kafede bir grup Viking, II.Dünya Savaşı'ndan sonra konserve et ürününün her yerde bulunduğunu söylüyor.

1980'lerde sohbet odalarının ve Bülten Panosu Hizmetlerinin (BBS) yükselişi, bazı kullanıcıların ekran alanını tüketmek için defalarca "spam" göndermeye başlamasıyla süreyi genişletti. Bu yeni bağlam, diğer mesajların dikkat çekmesini önlemek veya aynı sohbetteki diğer kullanıcıları itmek için aynı mesajın tekrar tekrar gönderilmesine referans olarak spam kullanılmasına yol açtı.

Spam türleri

Yukarıda belirtildiği gibi, orijinal spam mesajları e-posta ve mesaj panoları veya forumlar şeklinde geldi. E-posta spam mesajları (istenmeyen posta olarak da adlandırılır) genellikle reklam veya diğer pazarlama kampanyaları için tasarlanmıştır ve spam, 1990'larda İnternet'in ticarileştirilmesinden bu yana geçmişte tüm e-posta içeriğinin üçte ikisinden fazlasını oluşturmuştur. Benzer şekilde, mesaj panoları ve forumlar, moderatörler ve filtreleme teknolojisi istenmeyen postaları gerçek gönderilerden ayırt etme konusunda daha katı hale gelene kadar genellikle yüksek miktarda spam'a maruz kalıyordu.

Öte yandan sosyal medya platformları henüz önemli spam filtreleme araçları kurmadı. Özellikle çok sayıda takipçisi olan profiller için, doğrudan mesajlaşma ve yanıtlar genellikle spam mesajlara tabidir. Bununla birlikte, TikTok gibi bazı platformlar, yan yana getirilmiş bir spam anlamı getirmiştir. #Spam, #spamforspam veya #sfs hashtag'lerini kullanan bu platformlardaki gönderiler, kullanıcının diğer kullanıcıları kendi gönderilerine de yapılması karşılığında beğenilerle "spam" göndermeye davet ettiğini gösterir. Bu, büyük ölçüde sosyal medya etkileşiminden para kazanılmasına atfedilir, bu nedenle bu bağlamda spam, geçmişteki spam senaryolarının aksine daha olumlu bir çağrışıma sahiptir.