SO Dosyası (Nedir ve Nasıl Açılır)

.SO dosya uzantısına sahip bir dosya, bir Paylaşılan Kitaplık dosyasıdır. SO dosyasını çağıran uygulamaların dosyayı gerçekten sağlamak zorunda kalmaması için kaynakları boşaltmak için bir veya daha fazla program tarafından kullanılabilecek bilgiler içerirler.

Örneğin, bir SO dosyası tüm bilgisayarda nasıl hızlı bir şekilde arama yapılacağına ilişkin bilgi ve işlevler içerebilir. Daha sonra birkaç program, bu özelliği kendi ilgili programlarında kullanmak için bu dosyayı çağırabilir.

Bununla birlikte, onu programın kendi ikili kodunda derlemek yerine, SO dosyası, programın yardımcı programlarını kullanmak için çağırması gereken bir uzantı görevi görür. SO dosyası, bu programlar kendi kodlarında herhangi bir değişiklik yapmak zorunda kalmadan daha sonra güncellenebilir / değiştirilebilir.

Paylaşılan Kitaplık dosyaları, Windows'ta kullanılan Dinamik Bağlantı Kitaplığı (DLL) dosyalarına ve macOS'taki Mach-O Dinamik Kitaplığı (DYLIB) dosyalarına benzer, ancak SO dosyalarının Linux tabanlı sistemlerde ve Android işletim sisteminde bulunması dışında.

SO, yalnızca Paylaşılan Kitaplık dosyasına başvurmaz. Aynı zamanda sunucu seçenekleri, hizmet nesnesi, sistem aşırı yükleme, yalnızca gönderme, sistem kesintisi, seri çıkış ve açık kalmış durumların kısaltmasıdır. Ancak, işletim sisteminin kısaltması olan OS ile karıştırmayın.

SO Dosyası Nasıl Açılır

SO dosyaları teknik olarak GNU Derleyici Koleksiyonu ile açılabilir, ancak bu tür dosyaların, sizin başka bir dosya türünde olduğu gibi görüntülenmesi veya kullanılması amaçlanmamıştır. Bunun yerine, uygun bir klasöre yerleştirilirler ve Linux'un dinamik bağlantı yükleyicisi aracılığıyla diğer programlar tarafından otomatik olarak kullanılırlar.

Ancak, SO dosyasını Linux'taysanız Leafpad, gedit, KWrite veya Geany veya Windows'ta Notepad ++ gibi bir metin düzenleyicide açarak bir metin dosyası olarak okuyabilirsiniz. Yine de, metnin insan tarafından okunabilir bir formatta olması pek olası değildir.

Windows ve Mac için En İyi 4 Ücretsiz Metin Düzenleyicisi

SO Dosyaları Nasıl Dönüştürülür

Windows'ta kullanım için SO'yu DLL'ye dönüştürebilen herhangi bir programın farkında değiliz ve bu dosyaların ne olduğunu ve ne yaptıklarını göz önünde bulundurarak, muhtemelen orada bir tane var değil. SO'yu JAR veya A (Stat Kitaplığı dosyası) gibi diğer dosya formatlarına dönüştürmek de kolay bir iş değildir.

SO dosyalarını, .ZIP gibi bir arşiv dosyası biçimine sıkıştırıp ardından .JAR olarak yeniden adlandırarak JAR dosyalarına "dönüştürebilirsiniz".

SO Dosyaları Hakkında Daha Fazla Bilgi

Paylaşılan Kitaplık dosyasının adına soname denir. Başta "lib" ile başlar, ardından kitaplık için bir ad ve ardından .SO dosya uzantısı gelir. Bazı Paylaşılan Kitaplık dosyalarının, bir sürüm numarasını belirtmek için ".SO" dan sonra sonuna eklenen başka numaralar da vardır.

İşte birkaç örnek: libdaemon.SO.14, libchromeXvMC.SO.0, libecal-1.2.SO.100, libgdata.SO.2 ve libgnome-bluetooth.SO.4.0.1.

Sondaki sayı, çakışan adlarla ilgili sorunlara neden olmadan aynı dosyanın birden çok sürümünün olmasına izin verir. Bu dosyalar normalde / lib / veya / usr / lib / dizininde saklanır.

Bir Android cihazda, SO dosyaları APK içinde / lib // altında saklanır. Burada, "ABI" armeabi, armeabi-v7a, arm64-v8a, mips, mips64, x86 veya x86_64 adlı bir klasör olabilir. Cihazla ilgili doğru klasördeki SO dosyaları, uygulamalar APK dosyası aracılığıyla yüklendiğinde kullanılanlardır.

Paylaşılan Kitaplık dosyalarına bazen dinamik olarak bağlı paylaşılan nesne kitaplıkları, paylaşılan nesneler, paylaşılan kitaplıklar ve paylaşılan nesne kitaplıkları denir.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Dosyayı açamamanızın açık bir nedeni, bunun gerçekten bir SO dosyası olmamasıdır. Bu dosya uzantısı olarak bazı ortak harfleri paylaşabilir. Benzer sesli dosya uzantıları, dosya formatlarının benzer olduğu veya aynı programlarla çalışabilecekleri anlamına gelmez.

Örneğin, ISO dosya biçimi, dosyanın sonunda ".SO" ya çok benzeyen popüler bir biçimdir, ancak ikisi birbiriyle ilişkili değildir ve aynı programlarla açılamaz.

Flash Yerel Paylaşılan Nesne dosyaları olan SOL dosyalarında başka bir örnek görülebilir. Adobe Flash ile kullanılırlar ve SO dosyalarıyla ilgisi yoktur.