Smo

Sosyal medya optimizasyonu (SMO), sosyal medyada bir ürün, marka veya olayın farkındalığını artırma sürecidir. SMO, grafikler, metinler, hashtag'ler ve bağlantılar dahil olmak üzere bir hesabın takipçileri arasında en çok yankı uyandıracak içeriği analiz etmeyi içerir.

Sosyal medya içeriği nasıl optimize edilir

Sosyal medya yöneticileri, izleyicileri için en uygun içeriğin türünü belirlemek için genellikle takipçilerinin ne aradığını ve nerede aradıklarını belirleyerek işe başlarlar. Bu genellikle hangi sosyal medya platformlarının ideal müşterileriyle etkileşim kurmak için en büyük fırsatları sunduğunu incelemeyi içerir. Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Snapchat, YouTube ve Pinterest gibi sosyal ağların her biri farklı bir kullanıcı demografisine hitap eder, bu nedenle sosyal medya optimizasyonunun bir parçası içeriği buna göre uyarlamaktır.

Özellikle Instagram ve Twitter gibi hashtag odaklı ağlarda sosyal medya optimizasyonu, bir kullanıcının belirli bir içeriği görme olasılığını artıracak hashtag'lerin tanımlanmasını da içerir. Örneğin, bir araba tamircisi, otomotiv servis endüstrisiyle ilgili trend olan hashtag'leri araştırır ve içeriklerini hedef kitlelerinin önüne çıkarmak için stratejik olarak kullanır.

Çoğu ağ, paylaşılabilecek içerik türü için spesifikasyonlara sahiptir. Görüntülerin / videoların hangi en boy oranlarına sahip olması gerektiğini, metin için karakter sınırlarını ve bir gönderiye kaç tane hashtag, resim ve bağlantı eklenebileceğini belirtirler. Bir sosyal medya optimizasyon stratejisi geliştirirken tüm bu özellikler önemli hususlardır. Hootsuite, Buffer ve Later gibi sosyal medya yönetimi araçları, her ağın gereksinimlerine göre içeriği düzenlemek ve planlamak için faydalıdır.

Sosyal medya optimizasyonu ile sosyal medya pazarlaması karşılaştırması

Öncelikle sosyal ağlarda ücretli reklamlarla ilgilenen sosyal medya pazarlamacılığının (SMM) aksine, sosyal medya optimizasyonu organik (ücretsiz) içeriğe odaklanır. Bununla birlikte, iki kavram yakından iç içe geçmiştir çünkü her ikisi de bir sosyal medya hesabının genel performansını ve işletmenin alt satırını etkiler. Bir sosyal medya hesabı (ve paylaştığı içerik) optimize edilirse, herhangi bir sosyal medya pazarlama kampanyasının başarılı olma olasılığı daha yüksektir. Bazen bir sosyal medya hesabının performansı, bir SMM kampanyası uygulanarak iyileştirilebilir, böylece SMO sürecini biraz daha kolaylaştırabilir.

SMO Vs. SEO

Sosyal medya optimizasyonu ve arama motoru optimizasyonu (SEO) da yakından ilişkilidir. Arama motoru optimizasyonu, bu terimler için arama sonuçları arasında site sıralaması şansını en üst düzeye çıkarmak için anahtar kelime planlamayı ve site içeriğini ayarlamayı içerir. Bu, büyük ölçüde her arama motorunun algoritmasına bağlıdır. Bu algoritmalar, genel arama performansını belirlerken genellikle bir web sitesinin bağlantılarının sosyal medyada nasıl performans gösterdiğini dikkate alır, bu nedenle bir web sitesinin SMO stratejisi SEO için de önemli bir araçtır.

Yorum yapın