Smb

SMB şunlara başvurabilir:

Sunucu İleti Bloğu

Bilgisayar ağında, Sunucu İleti Bloğu (SMB), kullanıcıların DOS ve Windows kullanarak dosyaları, dizinleri, aygıtları ve diğer kaynakları paylaşmasını sağlayan bir iletişim protokolüdür. İlk olarak IBM tarafından 1983'te piyasaya sürüldü, ancak sonraki sürümleri performansı ve güvenliği artırmak için Microsoft tarafından geliştirildi. 1996 yılında, Microsoft başarısız bir şekilde SMB'yi Ortak İnternet Dosya Sistemi (CIFS) olarak yeniden adlandırmayı denedi ve gelecekteki tüm sürümler basitçe sürüm numarasıyla (SMBvX.x) tanımlandı.

SMB, uygulama katmanında çalışan bir yanıt isteği protokolüdür. Aynı ağdaki cihazlar arasındaki iletişimi kolaylaştırmak için TCP / IP üzerinde 445 numaralı bağlantı noktasını kullanır. Mevcut ortamlarda, NetBIOS API ve birçok ağ ürünü, Windows 95'ten bu yana tüm Windows işletim sistemlerini içeren SMB biçimini temel alır. 1992'de piyasaya sürülen açık kaynaklı bir SMB uygulaması olan Samba, SMB yeteneklerini Mac OS X ve UNIX tabanlı işletim sistemlerine genişletti. .

Küçük-Orta Ölçekli İşletmeler

Küçük-orta ölçekli veya küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak da adlandırılan küçük-orta ölçekli işletmeler (KOBİ), işletmenin sektörüne veya fiziksel konumuna göre çalışan sayısı veya yıllık geliri belirli bir eşiğin altında olan işletmelerdir. Amerika Birleşik Devletleri'nde, küçük işletmeler genellikle 100'den az çalışanı olan işletmeler olarak kabul edilir ve orta ölçekli işletmeler, 100 ila 999 arasında çalışanı olan işletmelerdir. Küçük işletmeler ayrıca yıllık geliri 50 milyon dolardan az olanlar olarak sınıflandırılabilir ve orta ölçekli işletmeler yılda en az 50 milyon dolar ama 1 milyar dolardan az kazananlar olarak kategorize edilebilir.

KOBİ'ler genellikle sınırlı bütçeler, personel ve kaynaklarla çalışır. Bu nedenle, KOBİ'lerin karşılaştığı zorluklar, büyük işletmelerinkinden farklıdır. Küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri, öncelikli olarak bütçe yönetimi ile kârları en üst düzeye çıkarmak, maliyetleri en aza indirmek ve daha az kaynakla daha fazlasını yapmakla ilgilenirler. KOBİ'lerin sayısı çoğu durumda büyük işletmelerden fazladır ve birçok devlet kurumu, KOBİ'lerin ayakta kalmasına yardımcı olmak için özel avantajlar ve teşvikler sunar.