Şifre yöneticisi

Parola yöneticisi, bir kişinin parolalarını ve güçlü parolalarını depolamak ve yönetmek için kullanılan bir yazılım uygulaması veya donanım aygıtıdır. Genellikle saklanan tüm parolalar şifrelenir ve kullanıcının tüm depolanan, yönetilen parolalara erişmek için bir ana parola oluşturmasını gerektirir.

En İyi Parola Yönetimi Satıcıları

1. Dashlane

Dashlane ihtiyaçlarınıza bağlı olarak hem temel hem de gelişmiş görevleri gerçekleştirebilen bir parola yönetim aracıdır. Tüm hesaplar için güçlü, rastgele şifreler oluşturur, kaydeder ve otomatik olarak doldurur, böylece şifrelerinizi asla hatırlamanıza veya endişelenmenize gerek kalmaz. Dashlane, kullanıcıların içinde depoladığı bilgileri göremeyecek şekilde tasarlanmıştır, yani verileriniz asla satılmayacaktır. Hesabınızı zayıf ve riskli parolalara karşı taramak için bir VPN dahildir. Dashlane'nin ücretsiz bir sürümü mevcuttur ve yıllık olarak fiyatlandırılan planlar bireyler, aileler ve işletmeler için mevcuttur.

2. NordPass

NordPass tüm parolalarınızı tek bir yerde saklamanıza ve en çok kullandığınız web siteleri ve uygulamalarınızda tek bir tıklama ile oturum açmanıza olanak tanır. Çevrimdışı olsanız bile, oturum açma bilgilerinize yine de erişilebilir. Parolalar, güvendiğiniz kişilerle şifreli bir kasa aracılığıyla paylaşılabilir. NordPass, tüm cihazlarda tüm parolaları eşitler ve saklayabileceğiniz parola miktarında herhangi bir sınırlama yoktur. Yerleşik bir şifre oluşturucu ile birlikte gelir ve hassas notlar ve kredi kartı bilgileri de saklanabilir. Uygulama, premium ve aile premium sürümlerine ek olarak ücretsiz bir sürüme de sahiptir.

Parola Yöneticisi Nasıl Kullanılır

Günümüzde insanların sosyal medya siteleri, iş girişleri, alışveriş sayfaları, çevrimiçi bankacılık ve çok daha fazlası için çok sayıda şifresi var. Güçlü parolalar kullanmak ve her sitede farklı parolalar kullanmak önemli olsa da hepsini hatırlamak zor olabilir. Bir şifre yöneticisi ile, siteye girmeniz, o yazılımda şifre yöneticisi için belirlediğiniz ana şifreyi girmeniz, ardından siteye giriş yapmanız ve kullanıcı adı ve şifre sizin için saklanacaktır.

Bir parola yöneticisi kullanmak, yöneticiyi kullanarak yeni çevrimiçi hesaplar oluşturduğunuzda rastgele oluşturulmuş parolalar oluşturacağından daha güvenli parolalar oluşturmanıza da yardımcı olabilir. Genellikle, bir ana parola ile hesapları platformlar arasında da eşitleyebilirsiniz.

Bir Web Tarayıcısında Parolaları Yönetme

Günümüzde Chrome, Firefox ve Explorer gibi çoğu web tarayıcısının entegre bir parola yöneticisi vardır, ancak parolaları şifrelemezler, böylece bilgisayarınıza erişimi olan herkes çevrimiçi parolalarınızı oldukça kolay bir şekilde görüntüleyebilir. Firefox'ta olduğu gibi, parolaları şifrelemek ve almak için bir ana parola kullanmak için bazı seçenekler mevcuttur. Bu, parola yöneticisini daha güvenli hale getirse de, tarayıcıda kaydedilen parolalar genellikle platformlar arasında çalışmaz ve parola yöneticileri, yeni hesaplar için rastgele parolalar oluşturma yeteneği gibi özelliklerden yoksundur.

Resim Açıklaması: Firefox'ta Parola Yöneticisini Ayarlama

Donanım Parola Yöneticileri

Birçok cihaz, yazılım şifre yöneticilerine benzer şekilde çalışır. Önce PC'nize bir yazılım uygulaması yükleyin ve bilgisayardaki bir USB bağlantı noktasını kullanarak şifre yöneticisini bağlayın. Oturum açma sayfaları algılandığında, kullanıcılardan oturum açma bilgilerini şifre cihazına kaydetmeleri istenir. Tüm kullanıcı adları, parola ve diğer gerekli oturum açma bilgileri, genellikle korumalı bir akıllı kartta şifrelenmiş olarak saklanır.

Cihazın uygulaması, oturum açma bilgilerini, bilgileri yönetmek ve bulut depolama dahil olmak üzere çeşitli konumlardan kimlik bilgilerini içe veya dışa aktarmak için özelleştirilebilir.