Sanal

Sanal terimi, bilgisayar bilimcileri arasında yalnızca kavramsal olan bir şeyi mutlak, fiziksel bir gerçekliğe sahip bir şeyden ayırmak için kullanılır. Birkaç örnek:

  • Sanal bellek, program veya uygulama yürütüldüğünde gerçek bellek adreslerine dönüştürülen hayali bir konum veya adres kümesini ifade eder. Transistörlerden oluşan gerçek fiziksel bellek ile aynı şey değildir, bu yüzden sanal olarak kabul edilir.

  • Sanal gerçeklik, bir kullanıcıya özel ekipman aracılığıyla sunulan yapay bir ortamı tanımlar. Teknoloji sürükleyici bir işitsel ve görsel deneyim yarattığı için karşılaşma gerçekçidir, ancak kullanıcının fiziksel gerçekliği değişmez.

  • Sanallaştırma, fiziksel bir aygıtın yazılım sürümüdür - örneğin, bir fiziksel sunucu, birkaç sanal sunucuyu tutabilir. Sanallaştırma, aynı zamanda, depolama sanallaştırmada olduğu gibi ve hatta sanal veri merkezlerinde olduğu gibi coğrafi mesafelerde olduğu gibi birden fazla donanım parçasını tek bir donanım olarak bir araya getirmek anlamına da gelebilir.

  • Daha analog bir örnekte, metafizik zihin kavramsal olarak varolduğu için sanal bir beyin olarak düşünülebilir, ancak fiziksel madde insan beyninin kendisidir.

Sanal, çevrimiçi anlamına mı geliyor?

Şart değil. Sanal, çevrimiçi etkinlikleri karakterize etmek için yaygın olarak kullanılırken (örneğin, sanal öğrenme, sanal etkinlikler, sanal toplantılar), sanal, etkinliklerin kendisinden ziyade bu etkinliklerin gerçekleştiği belirli ortamı ifade eder.

Sanal öğrenme durumunda, bir öğrencinin derslere ve ödevlere çevrimiçi olarak erişme yeteneği, bu derslere eriştiği sanal sınıfın fiziksel olarak var olmadığı anlamına gelir, ancak öğrencinin öğrenmesinin gerçek olmadığı anlamına gelmez. Benzer şekilde, ticaret fuarı gibi bir etkinlik sanal bir mekanda (çevrimiçi olarak oluşturulan ve erişilen) gerçekleşirse, etkinlik hala çok gerçektir, bazı sanal etkinliklerin, bir kişinin yüz yüze bir etkinlikte bulmayı bekleyebileceği nitelikleri vardır. çantalar, saatlik ajandalar ve diğer katılımcılarla 1: 1 etkileşim için özel fırsatlar.