R programlama dili nedir?

R, istatistiksel hesaplama ve grafikler için ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım programlama dili ve yazılım ortamıdır. GNU Genel Kamu Lisansı sürüm 2 altında dağıtılan R, öğrenmesi kolay bir dildir ve veri analizi ve istatistiksel yazılım geliştirmek için yaygın olarak kullanılır. R, çok çeşitli UNIX platformları, Windows ve MacOS üzerinde derler ve çalışır.

R, kullanıcıların yeni işlevler tanımlayarak ek işlevler eklemesine izin vermek için tasarlanmıştır. Sistemin çoğu, S programlama dilinin R lehçesiyle yazılmıştır. Hesaplama açısından yoğun görevler için, C, C ++ ve Fortran kodu birbirine bağlanabilir ve çalışma zamanında çağrılabilir. İleri düzey kullanıcılar, R nesnelerini doğrudan işlemek için C kodu yazabilir.

R, başlangıçta Auckland Üniversitesi İstatistik Bölümü'nden "Ar-Ge" olarak da bilinen Robert Gentleman ve Ross Ihaka tarafından yazılmıştır. Bugün, R, dünyanın her yerinden katkılarla yapılan ortak bir çabanın sonucudur.

R Ortamı

R ortamı, veri işleme, hesaplama ve grafik görüntüleme için entegre bir yazılım hizmetleri paketidir. R, etkili veri işleme ve depolama olanağı, diziler üzerinde hesaplamalar için bir operatör paketi, veri analizi için bir ara araçlar koleksiyonu, veri analizi ve görüntüleme için grafiksel olanaklar ve basit ve etkili programlama dili ('S' olarak adlandırılır) sunar. koşullu ifadeler, döngüler, kullanıcı tanımlı özyinelemeli fonksiyonlar ve girdi ve çıktı olanakları.

R programlama dilinde yazılan programların çoğu, esasen geçicidir ve tek bir veri analizi parçası için yazılmıştır. (Kaynak: WN Venables, DM Smith ve R Çekirdek Ekibi; R'ye Giriş)