Özel anahtar

Gizli anahtar olarak da bilinen özel anahtar, mesajların şifresini çözmek ve bazen şifrelemek için kullanılan kriptografide bir değişkendir. Özel anahtarlar, asimetrik şifrelemede genel anahtarlarla kullanılır ve simetrik şifrelemede kendi başlarına kullanılırlar. Sadece anahtarın oluşturucusu tarafından bilinirler ve kripto para birimlerinde önemli bir rol oynarlar. Özel anahtarların kullanılması, veri ve kimlik güvenliğini geniş ölçekte artırır.

Genel ve özel anahtarlar, mesajları şifrelemek için yalnızca genel anahtar kullanılabilecek ve bunların şifresini çözmek için yalnızca karşılık gelen özel anahtar kullanılabilecek şekilde ilişkilidir. Dahası, genel anahtarı bilseniz bile özel anahtarı çıkarmak neredeyse imkansızdır.

Simetrik şifreleme

Özel anahtar şifreleme olarak da bilinen simetrik şifreleme, düz metni şifrelemek ve şifreli metnin şifresini çözmek için aynı özel anahtarın kullanıldığı bir şifreleme türüdür. Özel anahtar tipik olarak uzun, rastgele oluşturulmuş ve tahmin edilmesi zor bir sayıdır. Anahtarlar, özel bilgileri korumak için kullanılan iki veya daha fazla taraf arasında paylaşılan bir sırrı temsil eder. Ancak, her iki tarafın da karşılıklı gizli anahtara erişimi vardır ve bu da onu asimetrik şifrelemeye kıyasla daha az güvenli hale getirir.

Simetrik şifreleme, akış şifrelerini veya blok şifrelerini kullanabilir. Bir akış şifresi, bir seferde bir bitlik veri özel bir anahtar ve algoritma uygularken, bir blok şifresi, anahtarı ve algoritmayı aynı anda bir veri bloğuna uygular. Çoğu işlem, veri aktarımlarını şifrelemek için simetrik şifreleme ve özel anahtarı şifrelemek ve değiştirmek için asimetrik şifreleme kullanır.

Kripto para biriminde özel anahtarlar

Özel bir anahtar, kullanıcıların kripto para birimlerine erişmesine izin verir ve bitcoin ve altcoin'in önemli bir parçasıdır. Kripto para birimi, kripto para birimi işlemlerinin belirlenmesine ve izlenmesine yardımcı olmak için kullanılan verileri şifreleyen ve koruyan kriptografi kullanılarak güvenli bir şekilde satın alınabilen, aktarılabilen ve / veya satılabilen dijital parayı ifade eder.

Kripto para biriminde, kullanıcılara dijital para veya jeton göndermek ve almak için bir genel adres ve özel bir anahtar verilir. Genel adres fonları barındırırken benzersiz özel anahtar bu fonlara erişim sağlar. Özel bir kripto para birimi anahtarı tipik olarak bir dizi alfanümerik karakter olarak tasvir edilir. Dijital cüzdan, bir kullanıcının özel anahtarını saklayabilir. Bir kullanıcı özel anahtarını kaybederse, artık para harcamak, çekmek veya transfer etmek için paraya erişemez.

Özel anahtar ve genel anahtar

Asimetrik kriptografide, genel ve özel anahtar arasındaki temel fark, özel bir anahtarın şifresini çözerken bir ortak anahtarın şifrelemesidir.