Os x yosemite nedir?

OS X Yosemite, Macintosh masaüstü, dizüstü ve sunucu bilgisayarlar için Apple Computer'ın Mac OS X işletim sisteminin 10.10 sürümüdür. OS X Yosemite, Apple'ın 2014 Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı'nda (WWDC) Haziran 2014'ün başlarında iOS 8 ile birlikte tanıtıldı ve sonbaharda her iki işletim sistemi için de resmi kullanılabilirlik bekleniyor.

Yosemite, işletim sistemi için daha önceki güncellemelerin ardından Mac OS X için on birinci güncellemedir: Cheetah (v10.0), Puma (v10.1), Jaguar (v10.2), Panther (v10.3), Tiger (v10.4) 10.5), Leopard (v10.6), Snow Leopard (v10.7), Lion (v10.8), Mountain Lion (v10.9) ve Mavericks (vXNUMX).

Mavericks sürümünden başlayarak Apple, OS X sürümlerinin büyük kedi temelli isimlendirmesini bıraktı ve Apple'ın Kaliforniya eyaletindeki konumlara dayalı yeni bir dizi ad başlattı. OS X Yosemite adını, güzel şelaleleri ve granit kayalıklarıyla popüler bir yer olan eyaletin doğu kesimindeki milli parktan alıyor.

Yosemite'deki Yenilikler Neler?

OS X Yosemite, arayüz için iOS 7'den ilham alan bir makyajın yanı sıra bir dizi önemli yeni özellik sunar. Yeni eklemelerden en önemlisi, OS X bilgisayarlar ile Apple'ın iOS mobil işletim sistemi arasındaki deneyimi birleştirmeye odaklanan Süreklilik adı verilen bir özellik koleksiyonudur.

Süreklilik özellikleri arasında Mac'ler ile yakındaki iPhone'lar veya iPad'ler arasında kolayca dosya göndermek için Paylaşılan AirDrop, bir iPhone veya iPad'den Mac'lerde Wi-Fi ve internet bağlantısı sağlamak için bir Instant Hotspot özelliği, Mac'ler ve iPhone'lar arasında telefon entegrasyonu, SMS aktarımı ve kullanışlı “Devam eden çalışma” belgelerini ve diğer dosyaları Mac ve iOS aygıtları arasında paylaşmak için Handoffs özelliği.

OS X Yosemite'deki ek yeni özellikler ve geliştirmeler arasında Bildirim Merkezi ve iCloud iyileştirmeleri, yeniden tasarlanmış ve daha güçlü bir Spotlight arama aracı, Mail Drop ve Mail Markup yetenekleri ve daha fazlası yer alıyor.