Openstack özgürlüğü nedir?

OpenStack açık kaynaklı bulut bilişim platformunun Kilo sürümünün halefi olan OpenStack Liberty, OpenStack'in on ikinci büyük sürümü olarak 15 Ekim 2015'te piyasaya çıktı. Liberty, Kilo'nun 2015 Nisan'da piyasaya sürülmesinin ardından 30 yılında OpenStack için ikinci büyük güncelleme olarak geldi.

Önceki OpenStack sürümlerinde olduğu gibi, Liberty adını yakındaki bir şehirden veya her OpenStack sürümüne karşılık gelen OpenStack tasarım zirvesine göre ayırt edici bir özellikten alıyor. Bu durumda, Liberty, Kanada'nın Saskatchewan eyaletinde bir köydür.

OpenStack Liberty'deki Özellik Geliştirmeleri

Liberty, ilk OpenStack sürümünü "Büyük çadır”Modelidir ve sonuç olarak, her zamankinden daha fazla OpenStack projesi, kullanıcıların bir OpenStack dağıtımında sorgulama yapmasını sağlamak için açık kaynaklı ElasticSearch teknolojisini kullanan bir SearchLight arama projesi, Zaqar mesajlaşma, Barbican anahtar yöneticisi , Manila paylaşılan dosya sistemi ve DNS hizmetlerini belirleyin.

OpenStack'teki çekirdek projeler, Liberty'de de geliştirmeler ve yeni özellikler aldı; Nova hesaplama projesinde Cells sürüm 2, Keystone kimlik projesinde birleşik kimlik geliştirmeleri ve Neutron ağ projesinde, konteyner ağına odaklanan Courier adlı yeni bir bileşen dahil. .

OpenStack Liberty'nin devamı olan OpenStack Mitaka, Ekim 7'da beklenen on dördüncü OpenStack sürümü OpenStack Newton ile 2016 Nisan 2016'da piyasaya çıktı.