Openstack ocata nedir?

OpenStack açık kaynaklı bulut bilişim platformunun Newton sürümünün halefi olan OpenStack Ocata, 22 Şubat 2017'de OpenStack'in on beşinci büyük sürümü olarak piyasaya çıktı.

Ocata sürümü, her altı ayda bir yeni bir OpenStack sürümünün her yıl Nisan ayında ve diğerinin Ekim ayında piyasaya sürüldüğü geleneksel sürüm döngüsünün aksine, Newton'dan yalnızca dört ay sonra geldiğinden OpenStack için daha kısa bir geliştirme sürüm döngüsünün başlangıcını işaret ediyor. .

Ocata, OpenStack için 2017'deki ilk güncelleme olsa da, halefi OpenStack Pike, Ağustos 2017'deki sürümü takip etti. OpenStack Pike'ın takipçisi OpenStack Queens, Şubat 2018'in sonlarında geldi.

Önceki OpenStack sürümlerinde olduğu gibi, Ocata adını yakın bir şehirden veya her OpenStack sürümüne karşılık gelen OpenStack tasarım zirvesine göre ayırt edici bir özelliğinden alıyor. Bu durumda Ocata, 2016'da OpenStack tasarım zirvesinin yapıldığı Barselona şehrinin hemen dışında, İspanya'nın El Masnou kentindeki bir plajın adıdır.

OpenStack Ocata'daki Özellik Geliştirmeleri

OpenStack Ocata, öncelikli olarak OpenStack platformu için bir stabilizasyon sürümü olarak hizmet ediyor, ölçeklenebilirlik ve performans sorunlarını çözmeye odaklanmanın yanı sıra kendi bulutlarını işletme genel sürecini işletmeler için çok daha kolay hale getirmeye devam ediyor.

OpenStack Ocata'daki belirli iyileştirmeler ve iyileştirmeler şunları içerir:

  • Temel Nova hesaplama projesinde daha fazla ölçek ve yönetilebilirlik sağlamaya yardımcı olmak için Hücreler v2
  • PCI geçiş aygıtları desteği, önyükleme sırası desteği ve UEFI Secure önyükleme etkinleştirilmiş Hyper-V sanal makineleri desteği dahil olmak üzere iyileştirilmiş Microsoft Windows Hyper-V desteği
  • Kubernetes'te ağ oluşturmaya yardımcı olmak için Konteyner Ağ Arayüzü (CNI) için Kuryr konteyner ağ motorunda tam destek
  • OpenStack Mangum'da Mesosphere'in açık kaynaklı DCOS'u için yeni destek ekleyerek kapsayıcı düzenleme çerçeveleri için iyileştirilmiş destek
  • Horizon yönetim panosundaki yeni bağlamsal erişim ve güvenlik kontrolleri
  • Genel Bulut federasyonunu kolaylaştırmaya yardımcı olmak için OpenStack Keystone'daki geliştirmeler