om

Kısaltılmış ohm, elektrik direncini ölçmek için kullanılan Evrensel Birimler Sistemidir (SI) ölçümüdür. Bir voltluk bir potansiyel farkına bağlı olduğunda, bir amperlik akımı ileten bir devredeki dirençle ifade edilir. Ohm dahil, erken telgraf uygulamasıyla bağlantılı olarak elektrik direnci için çeşitli deneysel olarak türetilmiş birimler geliştirilmiştir.

Ohm kanunu

Ohm ölçümü, adını 19. yüzyıl Alman fizikçi ve matematikçi Georg Simon Ohm'un onuruna almıştır. Bir okul öğretmeni olarak, şimdi Ohm yasası olarak bilinen şeyi keşfetti, direncin potansiyel farkın (voltaj) akıma oranına eşit olduğunu belirten bir yasa ve ohm, volt ve amper evrensel olarak ifade etmek için kullanılan temel birimlerdir. miktarları. Daha basit bir ifadeyle, bir elektrik akımı voltajla orantılıdır ve dirençle ters orantılıdır. Ohm Kanunu, elektronik formüllerde ve hesaplamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ohm, keşfini voltaj, akım ve direncin birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu açıklayan basit bir denklem şeklinde ifade etti:

E = IR

Gerilim (E), akım (I) ile direnç (R) çarpımına eşittir. Akımı veya direnci çözmek için denklem iki varyasyona dönüştürülebilir:

I = E / R

R = E / I

Ohm yasasını kullanma

Ohm kanunu, basit devre problemlerini çözmek için kullanılabilir. Örneğin, bir devrede dirençleri 5 ve 10 olan bir seride dirençler varsa ve birinci direnç üzerindeki voltaj 4 voltaja eşitse, ikinci dirençten geçen akımı ve aynı direnç üzerindeki voltajı kullanarak bulabilirsiniz. Ohm yasasının üç çeşidi.