ODT Dosyası Nedir (Ve Nasıl Açılır)

Bilinmesi gereken

  • ODT dosyası, bir OpenDocument Metin Belgesi dosyasıdır.
  • Word, OpenOffice Writer veya Google Docs ile bir tane açın.
  • Bu programlardan biriyle veya bir belge dönüştürücü ile PDF veya DOCX gibi benzer bir formata dönüştürün.

Bu makale ODT dosyasının ne olduğunu, herhangi bir cihazda nasıl açılacağını ve birini DOCX'e ve diğer daha yaygın belge formatlarına nasıl dönüştüreceğinizi açıklamaktadır.

ODT Dosyası Nedir?

ODT dosyası, bir OpenDocument Metin Belgesi dosyasıdır. Bu dosyalar çoğunlukla ücretsiz OpenOffice Writer kelime işlemci programı tarafından oluşturulur.

ODT dosyaları, Microsoft Word ile kullanılan popüler DOCX dosya biçimine benzer. Her ikisi de metin, resimler, nesneler ve stiller gibi şeyleri tutabilen belge dosyası türleridir ve birçok programla uyumludur.

ODT Dosyaları.

Dosyanız bir belge değilse, bunun yerine Origin veri analizi ve grafik yazılımı ile kullanılan bir Origin Dialog Theme dosyası olabilir. Bu dosyalar XML olarak biçimlendirilir ve programdaki çeşitli iletişim pencerelerinin nasıl göründüğünü değiştirmek için kullanılır.

ODT Dosyası Nasıl Açılır

ODT dosyası OpenOffice Writer ile oluşturulmuştur, böylece aynı program birini açmanın en iyi yoludur. Bununla birlikte, LibreOffice Writer, AbiSource AbiWord (buradan bir Windows sürümü edinin), Doxillion ve diğer birkaç ücretsiz belge düzenleyicisi de ODT dosyalarını açabilir.

Google Dokümanlar ve Microsoft Word Online, ODT dosyalarını çevrimiçi olarak açabilir ve bunları orada da düzenleyebilirsiniz.

ODT dosyasını düzenlemek için Google Dokümanlar kullanıyorsanız, önce bunu Google Drive hesabınıza yüklemeniz gerekir. yeni > Dosya yükleme Menü. Microsoft Word Online ile açılan ODT dosyaları OneDrive'a kaydedilir, ancak Google Dokümanlar'dan farklı olarak Word Online sayfasından yüklemeyi başlatabilirsiniz.

ODT Viewer, Windows için başka bir ücretsiz ODT görüntüleyicidir, ancak yalnızca ODT dosyalarını görüntülemek için kullanışlıdır; dosyayı o programla düzenleyemezsiniz.

Microsoft Word veya Corel WordPerfect yüklüyse, bunlar ODT dosyalarını kullanmanın diğer iki yoludur; indirmek için ücretsiz değiller. MS Word, ODT biçimini hem açabilir hem de kaydedebilir.

Az önce bahsedilen programlardan bazıları macOS ve Linux'ta da çalışır, ancak NeoOffice (Mac için) ve Calligra Suite (Linux) bazı alternatiflerdir. Ayrıca, Google Docs ve Word Online'ın iki çevrimiçi ODT görüntüleyicisi ve düzenleyicisi olduğunu, yani yalnızca Windows'ta değil, bir web tarayıcısı çalıştırabilen diğer tüm işletim sistemlerinde çalıştıklarını unutmayın.

Bir Android cihazda ODT dosyasını açmak için OpenDocument Reader uygulamasını yükleyebilirsiniz. iPhone ve diğer iOS kullanıcıları ODT dosyalarını OOReader veya ikuDocs Documents ve muhtemelen diğer bazı belge düzenleyiciler ile kullanabilir.

Origin Dialog Theme dosyaları Origin tarafından kullanılır, ancak tema dosyasını OPJU, OPJ, vb. Gibi diğer Origin dosya türleri gibi programda açamazsınız. Bunun yerine, bir ODT dosyası programın "dialog" klasöründe saklanır, genellikle "C: Program Files OriginLab Origin Themes" içinde, Origin ayarları okuyabilir ve tema dosyası tarafından açıklanan görünümü uygulayabilir.

ODT dosyanız, onu kullanmak istemediğiniz bir programda açılıyorsa, Windows'ta Belirli Bir Dosya Uzantısı için Varsayılan Programı Değiştirme bölümüne bakın. Örneğin, ODT dosyanızı OpenOffice Writer'da düzenlemek istiyorsanız, ancak bunun yerine MS Word'de açılıyorsanız, bu değişikliği yapmak yararlı olacaktır.

ODT Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Yukarıda belirtilen ODT düzenleyicilerinden / görüntüleyicilerinden birine sahip olmadan bir ODT dosyasını dönüştürmek için en iyi seçenekleriniz Zamzar veya FileZigZag kullanmaktır. Zamzar bir ODT dosyasını DOC, HTML, PNG, PS ve TXT'ye kaydedebilirken, FileZigZag bu formatların bazılarının yanı sıra PDF, RTF, STW, OTT ve diğerlerini de destekler.

Ancak, zaten MS Word, OpenOffice Writer veya diğer ODT açıcılardan herhangi biri yüklüyse, dosyayı orada açıp kaydettiğinizde farklı bir belge biçimi seçebilirsiniz. Bu programların çoğu, DOCX gibi çevrimiçi ODT dönüştürücülerin desteklediği biçimlere ek olarak diğer biçimleri de destekler.

Bu, çevrimiçi ODT editörleri için de geçerlidir. Örneğin, ODT dosyasını Google Drive kullanarak dönüştürmek için, dosyayı sağ tıklayın (hesabınızdaki dosyalar listesinden) ve seçin Ile aç > Google Dokümanlar. Ardından Google Dokümanlar'ı kullanın fileto > Olarak indir ODT dosyasını DOCX, RTF, PDF, TXT veya EPUB'a kaydetmek için menü.

Diğer bir seçenek, özel bir ücretsiz belge dosyası dönüştürücüsü indirmektir.

DOCX dosyasını ODT'ye kaydetmek için bir yöntem arıyorsanız, Microsoft Word kullanmak bunu yapmanın kolay bir yoludur. Bakın DOCX Dosyası Nedir? DOCX dosyalarını dönüştürme hakkında daha fazla bilgi için.

ODT Formatı Hakkında Daha Fazla Bilgi

ODT formatı, MS Word'ün DOCX formatı ile tam olarak aynı değildir. Microsoft'un web sitesinde açıklanan farklılıklarını görebilirsiniz.

ODT dosyaları bir ZIP kabında saklanır, ancak XML de kullanabilir, bu da dosyanın bir düzenleyiciye ihtiyaç duymadan otomatik olarak oluşturulmasını kolaylaştırır. Bu tür dosyalar .FODT dosya uzantısını kullanır.

Bu komutla ODT dosyasından bir FODT dosyası oluşturabilirsiniz:

oowriter --convert-to fodt myfile.odt

Bu komut, ücretsiz OpenOffice paketi aracılığıyla kullanılabilir.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Dosyanız yukarıda önerilen birkaç programdan herhangi biriyle açılmıyorsa, gerçekten bir ODT dosyanız olmaması için iyi bir şans vardır. Bazı dosya türleri, birbirleriyle karıştırılmasını kolaylaştıran benzer dosya uzantısı harflerini paylaşır.

Örneğin, bir ADT dosyası üç dosya uzantısı harfinden ikisini paylaşır, ancak bu dosyalar bir OpenOffice programında açılamaz. Bunun yerine, ADT dosyaları ACT! Yasa ile kullanılan Belge Şablon dosyaları! yazılım.

Benzer şekilde, ODM dosyaları OpenOffice Writer ile ilgili görünebilir ancak bunlar OverDrive uygulaması bağlamında kullanılan OverDrive Media dosyalarıdır.

Bazı OpenDocument biçimleri benzer bir dosya uzantısı kullanır ancak bu sayfada bahsedilen aynı programlarla açılamaz. Bu, sırasıyla OpenOffice'in Calc, Impress, Draw ve Math programlarıyla kullanılan ODS, ODP, ODG ve ODF dosyalarını içerir. Bu programların tümü ana OpenOffice paketinden indirilebilir.