Moore yasası

Moore Yasası, entegre devrelerde transistörlerin kullanılabilirliği hakkında bir teoridir. 1965'te Intel'in kurucu ortağı Gordon Moore, icadından bu yana entegre bir devrede inç kare başına düşen transistör sayısının her yıl iki katına çıktığını gözlemledi. Moore, bu eğilimin 2020'lerin ortalarına kadar devam edeceğini öngördü. Transistör ekleme işlemi, devrenin kendisinin boyutunu artırmak yerine, yer açmak için her bir transistörün göreceli boyutunu yarı yarıya küçültmeyi içerir. Bu nedenle, bilgisayar mühendisleri zaman içinde öncekilerden aynı anda daha küçük ve daha güçlü cihazlar yaratabildiler.

Bilgisayar bilimi topluluğundaki diğer liderler, ampirik kanıtların olmamasına rağmen Moore'un gözlemlerini bir "yasa" olarak adlandırmaya başladılar. 1975'te Moore, transistörlerin her birinin iki katına çıkacağını belirtmek için teorisini revize etti. iki Yıllar, yineleme oranında hafif bir düşüşe dikkat çekiyor. Moore'un anlayışı on yıllardır doğruydu ve bilgisayar endüstrisindeki hemen hemen her yeniliği mümkün kıldı.

Moore Yasası neden önemlidir?

Moore Yasası, bilgisayar endüstrisinin özellikle yarı iletken üreticilerinin devre mühendisliğindeki ilerlemeleri ve her ilerlemenin göreceli karlılığını tahmin etmesine izin verdi. Tüketici elektroniği, yapay zeka ve süper bilgisayarlar da dahil olmak üzere bilgisayar teknolojisinin her yerde bulunması için bir yol haritası oluşturdu. Gerçekte, Moore Yasası, tek bir çipte daha fazla transistör bulunduğunda transistör başına maliyet azaldığından, bilgisayar teknolojisinin artan satın alınabilirliğini ve erişilebilirliğini de öngördü.

Moore Yasasının sonu

Son yıllarda, Moore Yasası yavaş yavaş geçerliliğini yitirdi. Moore'un yaptığı tahminler inovasyon hızıyla ilgiliydi ve Moore'un beklediği gibi bu hız yavaşladı. Son zamanlarda, yarı iletken dökümhanesi TSMC, 3'de bir 2022nm (nanometre) yayınlamayı planladığını duyurdu. Karşılaştırıldığında, tek bir atomun çapı 0.1 ile 0.5 nanometre arasında bir yerde ölçülür, bu nedenle tek bir atomun ne kadar küçük olduğuna dair sınırlı bir sınır vardır. transistör olabilir. Bazı endüstri uzmanları, bu eğilimin yongaların kullanım biçiminde bir değişiklik yaratacağı teorisini ortaya koydu; herkese uyan tek bir yaklaşımdan ziyade, çipler, bilgi işlem gücünün daha verimli bir şekilde odaklanabilmesi için oldukça özel amaçlar için kullanılacak.