MHT Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

.MHT dosya uzantısına sahip bir dosya, HTML dosyalarını, resimleri, animasyonu, sesi ve diğer medya içeriğini tutabilen bir MHTML Web Arşiv dosyasıdır. HTML dosyalarının aksine, MHT dosyaları yalnızca metin içeriğini tutmakla sınırlı değildir.

Lifewire / Tim Fisher

MHT dosyaları genellikle bir web sayfasını arşivlemenin uygun bir yolu olarak kullanılır, çünkü yalnızca diğer konumlarda depolanan görüntülere ve diğer içeriğe bağlantılar içeren bir HTML web sayfasını görüntülemenizin aksine, sayfanın tüm içeriği tek bir dosyada toplanabilir. .

MHT Dosyaları Nasıl Açılır

Muhtemelen MHT dosyalarını açmanın en kolay yolu, Internet Explorer, Google Chrome, Opera veya Mozilla Firefox (Mozilla Arşiv Biçimi uzantısı ile) gibi bir web tarayıcısı kullanmaktır.

Bir MHT dosyasını Microsoft Word ve WPS Writer'da da görüntüleyebilirsiniz.

HTML editörleri, WizHtmlEditor ve BlockNote gibi MHT dosyalarını da açabilir.

Bir metin düzenleyici de MHT dosyalarını açabilir, ancak dosya metin olmayan öğeler de (resimler gibi) içerebileceğinden, bu nesneleri metin düzenleyicide göremezsiniz.

.MHTML dosya uzantısıyla biten dosyalar da Web Arşivi dosyalarıdır ve EML dosyalarıyla değiştirilebilir. Bu, bir e-posta dosyasının bir Web Arşiv dosyası olarak yeniden adlandırılabileceği ve bir tarayıcıda açılabileceği ve Web Arşiv dosyasının bir e-posta istemcisinde görüntülenmek üzere bir e-posta dosyası olarak yeniden adlandırılabileceği anlamına gelir.

MHT Dosyası Nasıl Dönüştürülür

MHT dosyası zaten Internet Explorer gibi bir programda açıkken, Ctrl + S dosyayı HTM / HTML veya TXT gibi başka bir benzer biçimde kaydetmek için klavye kısayolu.

CoolUtils.com, bir MHT dosyasını PDF'ye dönüştürebilen çevrimiçi bir dosya dönüştürücüsüdür.

Turgs MHT Sihirbazı, MHT dosyasını PST, MSG, EML / EMLX, PDF, MBOX, HTML, XPS, RTF ve DOC gibi dosya formatlarına dönüştürebilir. Ayrıca, sayfanın metin olmayan dosyalarını bir klasöre çıkarmanın kolay bir yoludur (tüm resimler gibi). Bununla birlikte, bu MHT dönüştürücünün ücretsiz olmadığını, bu nedenle deneme sürümünün sınırlı olduğunu unutmayın.

Doxillion Document Converter, ücretsiz bir MHT dosya dönüştürücü olarak çalışabilir. Bir diğeri, MHT dosyalarını HTML'ye kaydeden MHTML Dönüştürücüsüdür.

MHT Formatı Hakkında Daha Fazla Bilgi

MHT dosyaları HTML dosyalarına çok benzer. Aradaki fark, bir HTML dosyasının yalnızca sayfanın metin içeriğini tutmasıdır. Bir HTML dosyasında görülen herhangi bir görüntü, gerçekte yalnızca çevrimiçi veya yerel görüntülere referanstır ve bunlar daha sonra HTML dosyası yüklendiğinde yüklenir.

MHT dosyaları, görüntü dosyalarını (ve diğer ses dosyaları gibi) aslında tek bir dosyada tutmaları bakımından farklıdır, böylece çevrimiçi veya yerel görüntüler kaldırılsa bile, MHT dosyası sayfayı ve diğer dosyalarını görüntülemek için kullanılabilir. MHT dosyalarının sayfaları arşivlemek için bu kadar yararlı olmasının nedeni budur: dosyalar, hala çevrimiçi olup olmadıklarına bakılmaksızın çevrimdışı ve erişimi kolay tek bir dosyada depolanır.

Dış dosyalara işaret eden tüm ilgili bağlantılar yeniden eşlenir ve MHT dosyasında bulunanlara işaret edilir. MHT oluşturma sürecinde sizin için yapıldığı için bunu manuel olarak yapmanız gerekmez.

MHTML formatı bir standart değildir, bu nedenle bir web tarayıcısı dosyayı sorunsuz bir şekilde kaydedip görüntüleyebilirken, aynı MHT dosyasını farklı bir tarayıcıda açmanın biraz farklı göründüğünü fark edebilirsiniz.

MHTML desteği de her web tarayıcısında varsayılan olarak mevcut değildir. Bazı tarayıcılar bunu desteklemiyor. Örneğin, Internet Explorer varsayılan olarak MHT'ye kaydedebilirken, Chrome ve Opera kullanıcılarının işlevi etkinleştirmesi gerekir.

Dosyanızı Hala Açamıyor musunuz?

Dosyanız yukarıdan gelen önerilerle açılmıyorsa, gerçekten bir MHT dosyasıyla uğraşmıyor olabilirsiniz. Dosya uzantısını doğru okuduğunuzu kontrol edin; .mht demelidir.

Olmazsa, MTH'ye çok benzer bir şey olabilir. Ne yazık ki, harflerin benzer görünmesi, dosya formatlarının aynı veya ilişkili olduğu anlamına gelmez. MTH dosyaları, Texas Instrument'ın Derive sistemi tarafından kullanılan Derive Math dosyalarıdır ve MHT dosyalarının yapabildiği şekilde açılamaz veya dönüştürülemez.

NTH de benzerdir ancak bunun yerine Nokia Series 40 Theme Studio ile açılan Nokia Series 40 Theme dosyaları için kullanılır.

MHT'ye benzeyen başka bir dosya uzantısı, Teachers 'Choice Yazılımından Maths Helper Plus ile kullanılan Maths Helper Plus dosyaları için olan MHP'dir.