mbps

 

Mbps, mb / s olarak da bilinir, saniyede megabit için bir kısaltmadır. B harfini büyük harfle yazıp MBps (veya MB / s) kısaltmasını yaparsanız, saniye başına megabayt anlamına gelir. Bu terimlerin her ikisi de veri aktarım hızının bir ölçüsü olarak kullanılır.

MBps ve Mbps

Mbps ve MBps'yi karşılaştırmak, megabit ve megabaytları karşılaştırmakla ilgilidir. Bir megabit, ikisinden küçük olanıdır ve bir milyon bitten oluşur. Bir megabayt sekiz megabitten oluşur.

Mbps, bir internet sağlayıcısının tekliflerine bakıldığında en sık görülen bir ölçümdür.

Esasen, Mbps, internet hızını ölçmenin bir yolu olarak kullanılır, daha yüksek Mbps, daha büyük miktarda verinin daha hızlı aktarılabileceği anlamına gelir. Birçok kişi Mbps'yi bir hortum veya boru ile karşılaştırmıştır. Mbps borusu ne kadar büyükse, içinden geçebilecek veri miktarı o kadar büyük olur.

Mbps internete yükleme ve indirme hızlarını belirtmek için kullanılırken, MBps daha çok aktarılan veri miktarını veya dosya boyutunu tanımlamak için kullanılır. Hangi internet hızının satın alınacağına karar verirken birkaç noktayı göz önünde bulundurmak önemlidir:

  • İnterneti ne için kullanacaksınız? Bunu göz önünde bulundurmak önemlidir çünkü HD video akışı ve oyun sadece e-postanızı kontrol etmekten ve internette gezinmekten çok daha fazla Mbps gerektirecektir.

  • İnternet bağlantınızı kaç kişi veya cihaz kullanacak? İnternet bağlantınıza aynı anda birden fazla cihaz bağlanacaksa, yüksek hızlı bir bağlantı sağlamak için Mbps'yi artırmanız gerekecektir.