Luhn formülü nedir?

ANSI X4.13'e dayalı olarak, LUHN formülü (modül 10 veya mod 10, algoritma olarak da bilinir), kredi kartı numaralarının doğruluğunu oluşturmak ve / veya doğrulamak ve doğrulamak için kullanılır.

Kredi Kartı Kontrol Basamağı

Çoğu kredi kartı, kredi kartı numarasının sonundaki rakam olan bir kontrol rakamı içerir. Kredi kartı numarasının ilk bölümü kredi kartının türünü (Visa, MasterCard, American Express, vb.) Ve orta basamaklar banka ve müşteriyi tanımlar.

Kontrol basamağını oluşturmak için numaraya LUHN formülü uygulanır. Kredi kartı numarasını doğrulamak için, kontrol basamağı formülde yer alır.

Algoritmanın kredi kartlarını doğrulamak için nasıl çalıştığı aşağıda açıklanmıştır; matematik oldukça basit:

1) İkinciden son basamağa kadar ve sola hareket ederek, tüm alternatif basamakların değerini ikiye katlayın.

2) Soldan başlayarak, etkilenmemiş tüm rakamları alın ve bunları 1. adımdaki tüm tek tek rakamların sonuçlarına ekleyin. 1. adımdaki sayılardan herhangi birinin sonuçları çift rakamlıysa, önce iki sayıyı eklediğinizden emin olun (yani 18, 1 + 8 verir). Temel olarak, denkleminiz her bir rakamı ekleyen normal bir toplama problemi gibi görünecektir.

3) Kredi kartı numarasının geçerli olması için 2. adımdaki toplamın sıfırla bitmesi gerekir.

LUHN formülü 1960'ların sonunda bir grup matematikçi tarafından oluşturuldu. Kısa süre sonra kredi kartı şirketleri bunu benimsedi. Algoritma kamu malı olduğu için herkes tarafından kullanılabilir.

LUHN formülü ayrıca Kanada Sosyal Sigorta Numarası (SIN) geçerliliğini kontrol etmek için kullanılır. Aslında, LUHN formülü, birçok farklı birincil hesap numarasının kontrol rakamlarını oluşturmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Benzersiz hesap veya kimlik numaraları oluşturan ve gerektiren hemen hemen tüm kurumlar Mod 10 algoritmasını kullanır.