Linkedin

LinkedIn, esas olarak profesyonel ağ oluşturma için kullanılan iş odaklı bir sosyal medya platformudur. 2002 yılında risk sermayedarı Reid Hoffman, ürün tasarımcısı Allen Blue, pazarlama uzmanı Konstantin Guericke, mühendis Eric Ly ve mühendis Jean-Luc Vaillant tarafından kurulan LinkedIn'in şu anda 660 ülkede 200 milyondan fazla kayıtlı üyesi bulunmaktadır. 2016'dan beri Microsoft tarafından sahip olunan platform, B2B pazarlamacıları için Facebook'un hemen arkasından en çok kullanılan ikinci çevrimiçi platform olarak kabul ediliyor. Şirketin şu anda dünya çapında 15,800 çalışanı bulunmaktadır.

LinkedIn geçmişi

LinkedIn'in merkezi California, Sunnyvale'dedir ve 33 global ofisi vardır. İş arayanların becerilerini, iş geçmişlerini ve profesyonel hedeflerini vurgulayan kullanıcı profilleri oluşturmanın bir yolu olarak başlatılan platform, kullanıcıların profesyonel ağlar oluşturmasına ve katılmasına olanak tanıyan bağlantılar kurmaya önem veriyor.

LinkedIn, lansmanından iki yıl sonra, şirketlerin iş ilanı vermesine, ağda potansiyel adayları aramasına ve sitede reklam vermesine olanak tanıyan popüler iş ilanı özelliğini ekledi.

Ocak 2011'de şirket halka arz etti ve ilk hisselerini o yılın Mayıs ayında işlem gördü. Mayıs 2016'da Microsoft, LinkedIn'i 26.2 milyar ABD Doları veya 196 ABD Doları karşılığında satın aldı ve Microsoft'un tarihindeki en büyük satın alma hissesi oldu. Bir yıldan kısa bir süre sonra Linkedin, 2008'de piyasaya sürülen mobil uygulamasıyla daha sorunsuz bir şekilde entegre olmak için masaüstü kullanıcı arayüzünü yeniledi.

LinkedIn nasıl çalışır?

Diğer sosyal medya platformlarının aksine LinkedIn, iş bağlantıları kurmaya odaklanmıştır. Hem ücretsiz hem de premium hesaplara sahip üyeler, iş deneyimi, iş geçmişi, eğitim, eğitim ve beceriler dahil olmak üzere, bir fotoğraflı ve özgeçmişlerine veya özgeçmişlerine vurgu yapan bir fotoğraf içeren profiller oluşturur. İşverenler işleri listeleyebilir ve potansiyel başvuru sahiplerini arayabilirken, iş arayanlar işleri kaydedebilir ve genellikle masaüstü veya mobil kullanıcı arayüzlerini kullanarak doğrudan web sitesi içinden pozisyonlar için başvurabilirler.

LinkedIn, birkaç önemli yoldan kendisini diğer sosyal medya platformlarından ayırmıştır:

  • Birinci kademe ağları genişletme potansiyeline sahip diğer üyelere kademeli (birinci, ikinci, üçüncü) dernekler oluşturmak için üyeler arasında beğeniler ve paylaşılan gönderiler aracılığıyla katılımı teşvik eder.
  • Üyelerin profillerini başka kimlerin görüntülediğini görmesine izin verir
  • Üyelerin reklam kampanyaları oluşturmak, şirket trafiğini artırmak, potansiyel müşteriler oluşturmak, video içeriği oluşturmak, bir düşünce liderliği portföyü oluşturmak ve çalışanların işe alımını geliştirmek için LinkedIn Reklamlarını, şirket sayfalarını, inMail'i ve daha fazlasını kullanarak sağlam bir B2B pazarlama ve marka platformu oluşturmasına olanak tanır
  • İş ilişkilerine aşırı odaklanarak, diğer sosyal medya platformlarını saran siyasi tartışmalardan büyük ölçüde kaçındı.