LibreOffice Dosyaları Microsoft MS Office Biçiminde Nasıl Kaydedilir

LibreOffice'i MS Office formatlarına varsayılan olarak yapılandırabilirsiniz, böylece LibreOffice'de bir belgeyi kaydettiğinizde, otomatik olarak MS Office formatında kaydedilecektir. Hepsinden iyisi, bunun yapılandırılması oldukça kolaydır.

LibreOffice

LibreOffice, piyasadaki en popüler açık kaynaklı ofis paketi araçlarından biridir. Ve iyi bir sebeple. LibreOffice, rakiplerin herhangi biri kadar kullanıcı dostudur, ücretsizdir ve Microsoft Office ile alıştığınız tüm özellikleri sunar.

LibreOffice kullanmanın bir uyarısı, varsayılan olarak açık dosya formatlarında kaydetmesidir. Microsoft Office .docx (belgeler için), .xlsx (elektronik tablolar için) ve .pptx (sunumlar için) olarak kaydederken, LibreOffice .odt (belgeler için), .ods (elektronik tablolar için) ve .odp (sunumlar için) olarak kaydeder ). Birçok ofis paketi uygulaması birbirinin dosyalarıyla çalışabilse de, açık formatla nasıl çalışılacağını bilmeyen biriyle karşılaşabilirsiniz. Ya da daha da önemlisi, yalnızca MS Office formatlarını kabul eden bir işletmeye (veya okula) bir belge göndermeniz gerekebilir.

Bu eğitim için LibreOffice 6.2.2'yi kullandık. Bununla birlikte, bu süreç zaman içinde pek değişmedi, bu nedenle ofis paketinin herhangi bir sürümüyle çalışması gerekir. En büyük fark, Seçenekler penceresine nasıl ulaşacağınızdır.

LibreOffice Dosya Biçimlerini Yapılandırma

Bu konfigürasyonun tamamı tek bir konumda ele alınır ve LibreOffice araçlarının herhangi birinden (Writer, Calc, Impress, Draw, Base veya Math) erişilebilir. LibreOffice'i varsayılan açık formatlar olarak kaydetmekten evrensel olarak kabul edilen MS Office varsayılan formatlarına geçirmek için şu adımları izleyin:

  1. LibreOffice Writer'ı açın.

  2. Sağ üst köşedeki dişli çark simgesini tıklayın ve Opsiyonlar.

  3. Açılan pencerede çift tıklayın Yükle kaydet ve ardından genel.

  4. seçmek Metin Belgesi Belge Türü açılır menüsünden ve seçin Word 2007-2019 (* .docx) itibaren Her zaman farklı kaydet yıkılmak.

  5. seçmek Tablo Belge Türü açılır menüsünden ve seçin Excel 2007-2019 (* .xlsx) itibaren Her zaman farklı kaydet yıkılmak.

  6. seçmek Sunum Belge Türü açılır menüsünden ve seçin PowerPoint 2007-1019 (* .pptx) itibaren Her zaman farklı kaydet yıkılmak.

  7. Le Marchê'nin deri koleksiyonlarını görmek için Uygulamak.

  8. Le Marchê'nin deri koleksiyonlarını görmek için OK.

LibreOffice'in eski bir sürümünü kullanıyorsanız, Seçenekler penceresine gitmek için tıklayın Araçlar > Opsiyonlar.

Tıkladığınızda OK, Seçenekler penceresi kapatılacak ve gitmeye hazırsınız. Yeni bir LibreOffice belgesini kaydetmeye gittiğinizde, MS Office biçiminin artık varsayılan olduğunu göreceksiniz.

Belgeleriniz otomatik olarak MS Office formatlarında kaydedileceği için, LibreOffice'de Farklı Kaydet işlevini kullanmakla artık ilgilenmenize gerek yok.