Kurşun izleme nedir?

Potansiyel müşteri takibi, satış ekiplerinin potansiyel müşterilerin izini kaybetmemesine yardımcı olabilir.

Potansiyel müşteri takibi, potansiyel müşteri kaynaklarını belirleme, pazarlama ve satış hunisinde nerede olduklarını izleme ve potansiyel müşterinin anlaşmayı kapatmak için bir sonraki aşamaya geçmesini sağlamak için uygun eylemleri belirleme sürecidir. Potansiyel müşteri izleme yazılımı, satış sürecindeki adımları belgeler ve bir satış temsilcisinin potansiyel bir müşteriyle kaç kez etkileşim kurduğunu izler. Temelde, müşteri adayı izleme, satış kanalı aracılığıyla bir ürün veya hizmete ilgi gösteren bir olası müşteriyi takip etme sürecidir.

Potansiyel müşteri takibi, odaklarını dönüşüm şansı düşük olan potansiyel müşterilerden uzaklaştırarak satış ekiplerini daha etkili hale getirmeye yardımcı olur, böylece çabalarını satış olma şansı en yüksek olan potansiyel müşterilere harcayabilirler. Yazılım aynı zamanda pazarlama ve satış ekiplerinin nitelikli potansiyel potansiyel müşterileri keşfetmek ve daha fazla anlaşmayı kapatmak için birlikte çalışmasına yardımcı olur.

Kurşun takibi ve müşteri adayı puanlaması

Müşteri adayı izleme, bir ürün veya hizmete ilgi gösteren olası müşterileri ilgilendiriyorsa, müşteri adayı puanlaması, kendileri hakkında toplanan bilgilere dayalı olarak her bir müşteri adayına belirli bir değer atamaktır. Müşteri adayı puanlama, satış ve pazarlama ekiplerinin genellikle bir CRM sisteminin veya satış gücü otomasyon aracının bir parçası olarak nitelikli olası satışları belirlemesine ve önceliklendirmesine yardımcı olur. Bir müşteri adayı bir markayla her etkileşim kurduğunda ona bir puan verilir. Puan ne kadar yüksekse, liderliğin potansiyeli ve önceliği o kadar yüksek olur.

Potansiyel müşteri izleme yazılımı

Potansiyel müşteri izleme yazılımı, lead takibini daha kolay ve daha az zor hale getirir. Kampanya katılımcılarından kişi bilgilerini toplayan otomatik yakalama, önceden belirlenmiş özelliklere ve kategorilere göre müşteri adaylarını uygun temsilcilerin gelen kutusuna gönderen lider yönlendirme, toplantılar ve telefon görüşmeleri gibi önceki tüm etkinlikleri izleyen zamanlama ve izleme, raporlama ve edinme oranlarını, kapanma oranlarını, dönüşüm istatistiklerini ve diğer ölçümleri izleyen analiz.

Potansiyel müşteri takibinin faydaları

Potansiyel müşteri takibinin işletmeler için aşağıdakiler gibi çok sayıda faydası vardır:

  • Bir şirketin tüm hesapları koruma yeteneğini artırarak satış verimliliğini ve müşteri memnuniyetini artırmak

  • Bir işletmenin pazarlama stratejilerinin etkinliği hakkında içgörüler sağlamak ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirlemek

  • Markalaşmayı geliştirmek için müşteriler ve kitleler için daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaratmak

  • Potansiyel müşterilere nasıl ulaşıldığına dair bilgi sağlamak ve daha yüksek bir dönüşüm oranı elde etmek için her potansiyel müşteri için yaklaşımı özelleştirmek