Koç

Rasgele Erişim Belleği (RAM), bir aygıtın bugün ve gelecekte ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri geçici olarak depolayan aygıtlarda yüksek hızlı bir bileşendir. Rastgele erişilebilen bir bilgisayar belleği türüdür, yani önceki baytlara dokunmadan herhangi bir bellek baytına erişilebilir. RAM sunucularda, bilgisayarlarda, tabletlerde, akıllı telefonlarda ve diğer cihazlarda bulunur. Günümüz teknolojisinde RAM, metal oksit yarı iletken (MOS) bellek hücrelerine sahip entegre devre yongaları şeklini alır.

Bir sistemin hızı ve performansı, kurulu RAM miktarı ile doğrudan ilişkilidir.

RAM, hızlı bir şekilde erişilebilmesi için bilgisayarın aktif olarak kullandığı bilgileri depolar. Bilgisayarların, uygulamaları yükleme, internette gezinme, bir elektronik tabloyu düzenleme ve tüm bu görevler arasında hızla geçiş yapma gibi günlük görevleri gerçekleştirmesine olanak tanır.

RAM Türleri

Hem performans hem de fiyat aralığında kontrast oluşturan iki ana RAM türü vardır:

  • Statik Rasgele Erişimli Bellek (SRAM): DRAM'den daha hızlı ve daha az güç kullanan bir bellek yongası
  • Dinamik Rasgele Erişimli Bellek (DRAM): SRAM yongasından daha fazla veri tutabilen ancak daha fazla güç gerektiren bir bellek yongası.

Enterprise Storage Forumundan alınan aşağıdaki çizelge, SRAM ile DRAM arasındaki fark bilgisayarlarda:

Özellikler(Hazırlık aşamasında)

DRAM

SRAM

Ücret

Daha ucuz

Daha pahalı

Performans

Daha yavaş: Daha uzun erişim süreli yonga dışı bellek

Minimum erişim süresi ile çip üzerinde bellek; ana mikroişlemci hızında çalışabilir

Kullanım örneği

Ana hafıza

Düzey 1 ve Düzey 2 mikroişlemci önbellekleri

Yoğunluk

Hücre başına daha az yoğunluk (çip başına 1 transistör) ancak uzaya daha fazla hücre sığdırabilir

Daha yoğun (yonga başına 6 transistör) ancak uzaya daha az hücre sığdırabilir

Güç

Genel olarak daha yüksek: Kondansatörler, kusurlu yalıtım sayesinde güç sızdırır ve düzenli güç yenilemeleri gerektirir.

Genel olarak daha düşük: Kapasitörden güç sızması yerine anahtarlar aracılığıyla akımın yönünü değiştirdiği için şarj kaçağı yoktur. Ancak bu, uygulama ortamına bağlıdır ve SRAM, DRAM kadar çok veya daha fazla güç tüketebilir.

Depolama kapasitesi

Daha büyük: Doğrudan CPU veri yoluna bağlanır, GB cinsinden ölçülen geçici depolama

Daha küçük: Önbellek görevi görür; MB cinsinden ölçülen depolama

Uçuculuk

Uçucu: Etkin güç kaynağına ve etkinken sık şarjlara sahip olmalıdır.

Uçucu: Güç alırken ek ücret gerektirmez, ancak sonunda veri kaybı olmaz.

Fiziksel yerleşim

Anakart

İşlemciler veya işlemci ile ana bellek arasında

RAM, bellek ve depolama

Genel kullanımda RAM terimi, bir bilgi işlem sisteminin aktif olarak kullandığı verileri depoladığı ana bellek ile eş anlamlıdır. Sabit sürücüler, ağ depolama cihazları veya bulut depolama gibi depolama sistemleri, bir sistemin daha sonra erişmesi gereken verileri kaydettiği yerdir. Bellek ve depolama genellikle birbiriyle karıştırılır çünkü her ikisi de megabayt, gigabayt ve terabayt cinsinden ölçülür.

Bilgi işlem sistemleri verileri RAM'den hızlı bir şekilde alabilir, ancak bir cihaz kapandığında bellekte bulunan tüm veriler kaybolur. Beklenmedik bir elektrik kesintisi veya sistem çökmesi meydana gelirse, veriler geçici olan sistem belleğinde depolandığı için kaydedilmemiş belgeler veya dosyalar kaybolur.

Aksine, depolama daha yavaştır, ancak aygıt kapatıldığında verileri tutabilir. Bu nedenle, örneğin, bir elektrik kesintisi veya sistem çökmesinden önce bir belge bir sabit sürücüye kaydedilmişse, kullanıcı, sistem yedeklendiğinde ve çalışırken onu yine de alabilir. Depolama, genellikle gigabayt başına temelinde RAM'den daha ucuzdur. Sonuç olarak, çoğu bilgisayar ve akıllı telefon, gigabayt RAM'den çok daha fazla gigabayt depolama alanına sahiptir. Katı hal sürücülerin artan kullanımı, bellek ve depolama arasındaki sınırı bulanıklaştırdı.