Kimlik yaşam döngüsü yönetimi (ilm) nedir?

Idişçilik Lifecycle Management veya ILM, iş araçlarına ve bilgilere erişim için kimliklerin tanımlanması, erişimi ve yönetişiminin yaratılması, yönetilmesi, koordine edilmesi ve sınırlandırılması için kullanılan bir teknoloji ve iş süreçleri koleksiyonuna atıfta bulunan çok konuşulan bir ifadedir. ILM ile yakından ilişkilidir Idvarlık Management (IdM) ve Idişçilik ve ADışı Erişim Management (IAM).

Kritik İş verilerine erişim

Kimlik Yaşam Döngüsü Yönetimi olarak da bilinen ILM, bir çalışanın görevlerini etkin bir şekilde yerine getirmek ve iş hedeflerine ulaşmak için kritik iş verilerine, uygulamalarına ve araçlarına erişme ihtiyacının tamamını kapsar. Güvenliği artırmak ve kurumun kritik görev verilerini korumak için gerektiğinde günlük kaydı, izleme ve erişimi kısıtlarken çalışanların çeşitli zamanlarda ve yerlerde erişim sağlamasını gerektirir.

Kimlik Yaşam Döngüsü Yönetimi ayrıca, bir çalışan şirketten ayrıldığında veya şirket içindeki rollerini değiştirdiğinde erişim yetkisinin kaldırılması veya kaldırılması ihtiyacını da giderir.

Kimlik Yaşam Döngüsü Yönetimi ve Bilgi Yaşam Döngüsü Yönetimi

Identity Lifecyle Management, ILM kısaltmasını Information Lifecyle Management ile paylaşırken, ikisi bir işletmenin farklı varlıklarına atıfta bulunur. Bilgi Yaşam Döngüsü Yönetiminin odak noktası bir kuruluşun verilerini yönetmektir, Kimlik Yaşam Döngüsü Yönetimi ise bu verilere erişen ve bu verilerle çalışan kişilere hitap eder.